General Information

Institutional Information: Devlet Konservatuvarı, Müzik Bölümü, Wind And Percussion Instruments Art Department

Biography

1970 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarına  girerek trombon çalmaya başladı ve burada dokuz yıllık konservatuvar eğitimini tamamladı. 1979 yılında  Hollanda'da Rotterdam Konservatuarı'nın giriş sınavlarını kazandı.  Rotterdam Filarmoni Orkestrası birinci tromboncusu Gerard Velthuijsen ile beş yıl çalıştı. Hollanda' da kaldığı yıllarında senfoni orkestraları, oda müziği grupları ve Big Band’de yer aldı. Rotterdam Trombone Ensemble' ın 4 trombondan 12 trombona kadar ulaşan kadrosu ile konserler verdi.

1983 yılında Metropole Orkestrası’nın sunduğu workshop kapsamında bu orkestrada Hollanda’nın seçilmiş öğrencileri ve müzisyenleri ile birlikte çaldı. 1984 yılında Rotterdam Konservatuvarı’ndan Uitvoerend Musicus - trombone ile mezun oldu.

1985 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda sanatçı öğretim elemanı olarak çalışmaya başladı. İstanbul Bakır Üflemeler topluluğu ve  İstanbul Trombon Topluluğu ile konserler verdi. Trompet sanatçısı Gökmen A. Noyan ile birlikte, piyanist Meral Beşeli eşliğinde televizyon dinletileri ve resitaller verdi.

1989 yılında A.B.D’ de Boston Üniversitesi School of Fine Arts'ın Master programını  “ Director’s Award ” ödülü ile kazandı. Burada Boston Senfoni Orkestrası üyesi Norman Bolter ile çalıştı. Eğitimi sırasında Empire Brass Quintet üyeleri Rolf Smedvig ve Scott Hartman’ ayrıca bir dönem de Roger Voisin'den oda müziği dersleri aldı.

1993 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Yüksek Lisans Eğitimini tamamladı.

Randy Brecker, Clifford Jordan, Jose Carreras, Vinko Globokar, Sammy Figueroa, Dzhihan & Kamien, Nicola Conte, Giovanni Hidalgo, Dave Weckl gibi birçok ünlü mizisyenlerle farklı projeler ile  yer alan Aycan Teztel,  2002 yılında Türkiye'nin en iyi caz müzisyenlerininde içinde bulunduğu İstanbul Superband'i  kurdu. Şefliğini yaptığı bu big band ile Dianne Reeves, John Scofield, Natalie Cole, Dee Dee Bridgewater,  Kurt Elling gibi grammy ödüllü dünya devlerine eşlik etti. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, İzmir Avrupa Caz Festivali, Ankara Caz Festivali, Leverkursen Caz Festivali, Aalen Caz Festivali gibi yurtiçi ve yurtdışında önemli etkinliklerde konserler verdi. 

Halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Sanatçı Öğretim Elemanı olarak çalışmakta; trombon, tuba, oda müziği, orkestra repertuvarı, kayıt teknolojilerine giriş, caz kulak eğitimi ve ensemble dersleri vermektedir.

Contact

Web Page
http://aves.istanbul.edu.tr/986/
Office
İ.Ü.Devlet Konservatuvarı oda no 22
Address
Rıhtım cad no 1 Kadıköy