Exercise Eurasian Star 2015


Öztürk E., Sezer N., Sarı Ü., Türkoğlu S., Akyol O., Arda Ö., et al.

Other International Funding Programs, 2015 - 2015

  • Project Type: Other International Funding Programs
  • Begin Date: November 2015
  • End Date: November 2015

Project Abstract

Eurasian Star 2015 Bilgisayar Destekli Komuta Yeri Tatbikatı’nın; 16-26 Kasım tarihleri arasında 3’üncü Kolordu (NATO Rapid Deployable Corps-Turkey/NRDC-T) Komutanlığı tarafından icra edildi.
Tatbikat; İstanbul Ayazağa’daki General Mazlum İSKORA Kışlası , İstanbul 4. Levent’teki Harp Akademileri Komutanlığı Çok Uluslu Müşterek Harp Merkezi (ÇMHM) , İzmir 57’nci Topçu Tugay Komutanlığı ve Hacılarkırı mevkiinde olmak üzere dört farklı merkezde eşzamanlı ve koordineli olarak icra edildi.
Tatbikatın maksadının 3’üncü Kolordu Komutanlığının; bir NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı olarak, Yüksek Yoğunluklu Çatışma Harekâtı’nı da içeren bir Barışı Destekleme Harekâtı’nı planlaması, bulunduğu garnizondan başka bir bölgeye intikal/yığınaklanması ve müteakiben İleri Komuta Yeri sevk ve idare etme bilgi ve becerilerini geliştirmek olduğu bildirildi.
Tatbikata; NATO üyesi 12 ülke personeli ile günümüz harekât alanında faaliyet gösteren 20 resmi ve sivil, ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluştan toplam 1.285 personel; 3’üncü Kolordu Komutanlığı birliklerinin yanı sıra 282’nci Mekanize Romanya Tugayı, Güneydoğu Avrupa Tugayı (SEEBRIG) ve TSK İnsani Yardım Tugay’ından birlikler katıldı.
Tatbikatın 25 Kasım tarihinde İzmir’de icra edilen Seçkin Gözlemci Gününe 14 ülkeden 25 general/amiral, 7 subay ve 3 üst düzey temsilci katıldı.