The Lord of the Rings: Prophecies and Half-Truths


Creative Commons License

Akgün B.

Akşit Göktürk’ü Anma Toplantısı: Yazında ve Çeviride Fantastik, İstanbul, Turkey, 23 - 24 February 2005, pp.117-124

  • Publication Type: Conference Paper / Full Text
  • City: İstanbul
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.117-124
  • Istanbul University Affiliated: Yes

Abstract

Tolkien asserts that fantasy does not ignore scientific reality but enables us to understand the empirical reality better. The prophecies in The Lord of the Rings, like fantasy, can only be understood through sharp and clear reasoning. Although prophecies, reflecting only a part of what will happen, may sometimes be disorientating or even misleading with their half-truth, they prove useful to those with the imagination to consider all the possibilities alongside the reason and foresight to perceive accurately and evaluate the realities that are hidden in prophecies. The knowledge that prophecies provide may bring with itself power, success and liberty; however, it is not possible for the prophecies to reflect the future in its entire reality because the reality that prophecies represent is devoid of completeness and reflects the future only partially. The Mirror of Galadriel, the palantir, the old prophecies, the dream of Faramir and Boromir and the small signs such as the elf-stone beryl, despite destroying the wholeness of the reality by delineating it partially, enable those who interpret them accurately by employing their reason to perceive better.

For the full text (in Turkish), see: https://www.researchgate.net/publication/313009967_Yuzuklerin_Efendisi_Kehanetler_ve_Yari_Gerceklik_The_Lord_of_the_Rings_Prophecies_and_Half-Truths.

Tolkien fantastiğin, bilimsel gerçekliği görmezden gelmediğini, aksine ampirik gerçeği daha iyi anlamanın bir yolu olduğunu savunur. Tıpki fantastik gibi, Yüzüklerin Efendisi’ndeki kehanetler de ancak keskin ve net bir mantıkla doğru anlaşılabilir. Kehanetler, gelecekte olacakların yalnızca bir kısmını yansıtarak, yarı gerçeklikleriyle zaman zaman şaşırtıcı ve hatta yanlış yönlendirici olabilseler dahi kehanetlerin gizli tuttuğu gerçekleri göz önünde bulunduracak ve onları doğru algılayacak mantık ve öngörünün yanısıra tüm olasılıkları değerlendirebilecek hayal gücüne sahip olanların işine yararlar. Kehanetlerin verdiği bilgi, beraberinde güç, başarı ve özgürlük getirebilir fakat sundukları gerçeklik bütünlükten yoksun olup geleceğin yalnızca küçük bir kesitini gösterdiği için geleceği tüm gerçekliğiyle yansıtmaları mümkün değildir. Galadriel’in Aynası, palantírler, eski kehanetler, Faramir ve Boromir’in rüyası ve beril taşı gibi küçük işaretler gerçeğin yalnızca bir bölümünü göstererek gerçeğin bütünlüğünü bozsalar dahi mantığını kullanarak onları doğru yorumlayanların gerçekleri daha iyi anlamalarını sağlarlar.

Konuşmanın tam metni için bkz.: https://www.researchgate.net/publication/313009967_Yuzuklerin_Efendisi_Kehanetler_ve_Yari_Gerceklik_The_Lord_of_the_Rings_Prophecies_and_Half-Truths.