Evlilik çatışması çerçevesinden ailedeki kişilerarası sınırlara bakış


Pala Sağlam Ş.

in: Çocukların Evlilik Çatışmasını Algılayışı, Telat Gül Şendil, Editor, Türkiye Klinikleri Yayınevi, Ankara, pp.41-50, 2022

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter Vocational Book
  • Publication Date: 2022
  • Publisher: Türkiye Klinikleri Yayınevi
  • City: Ankara
  • Page Numbers: pp.41-50
  • Editors: Telat Gül Şendil, Editor
  • Istanbul University Affiliated: Yes

Abstract

The aim of this review article is to explore the concept of family boundaries with its theoretical basis and to provide an overview of the relationship between marital conflict and interpersonal boundaries in the family. First, the concept of family boundaries was examined from the viewpoint of family therapy theorists. In the second part, the mechanisms that cause the emergence of boundary problems in the context of marital conflict were mentioned. Subsequently, parent-child boundary dissolution was clarified comprehensively with all the structures it contains. Theoretical knowledge and empirical research were included. This review concludes with recommendations for future research on marital conflict and boundary dissolution, which brings together developmental psychology and family psychology.

Keywords: Marital conflict; boundary dissolution; parentification; adultification; spousification

Bu derleme yazısının amacı, ailedeki sınır kavramını kuramsal temelleriyle ele almak ve evlilik çatışması ile ailedeki kişilerarası sınırlar arasındaki ilişkiyi gözden geçirmektir. Bu kapsamda ilk olarak sınır kavramı aile terapisi kuramcılarının perspektifinden ele alınmıştır. İkinci kısımda, evlilik çatışması bağlamında sınır problemlerinin ortaya çıkmasına neden olan mekanizmalara değinilmiştir. Ardından, ebeveyn-çocuk sınırlarında çözülme, içerdiği yapılarla birlikte detaylı bir biçimde açıklanmış, teorik bilgilere ve görgül araştırmalara yer verilmiştir. Yazının son kısmında ise gelişim psikolojisi ile aile psikolojisini bir araya getiren evlilik çatışması ve sınırlarda çözülme konusunda gelecekte yapılabilecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.

Anahtar Kelimeler: Evlilik çatışması; sınırlarda çözülme; ebeveynleşme; yetişkinleşme; eş halini alma