GRAVES HASTALIĞININ FARKLI BİR YÜZÜ: KALP YETERSİZLİĞİ


Creative Commons License

Sarıbeyliler G., Mutlu Ü., Hacişahinoğulları H., Kubat Üzüm A.

9. Türkiye Tiroid Hastalıkları E-kongresi, İstanbul, Turkey, 1 - 04 December 2021, pp.50

  • Publication Type: Conference Paper / Summary Text
  • City: İstanbul
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.50
  • Istanbul University Affiliated: Yes

Abstract

Giriş: Graves hastalığının (GH) neden olduğu hipertiroidi yüksek debili kalp yetersizliğine (KY) yol açabilmektedir. Bu durum mevcut kardiyak sorunların agreve olmasıyla veya de novo gelişebilir. De novo KY ile prezente olan üç hastamızı sunacağız.

Vaka-1:60 yaşında kadın, Covid-19 infeksiyonu ardından başlayan kilo verme, yürüyememe, bacaklarda şişlik, nefes darlığı ve çarpıntı şikayetleriyle başvurdu. Muayenesinde sağ kalp yetersizliği ve hiperdinami bulguları mevcuttu. Tirotoksikozu saptanan hastanın tiroid sintigrafisi diffüz hiperplazikti. Metimazolle bir ay sonunda ötiroidizm sağlanırken, KY kliniği ve pro-BNP düzeyi (13043 pg/ml’den 362 pg/mlye; N:<250) geriledi. Kolestatik hepatit gelişmesi üzerine metimazol kesilerek acil tiroidektomi uygulandı.

Vaka-2:68 yaşında kadın,10 yıldır olan nefes darlığı, bacaklarda şişlik, çarpıntı ve yorgunluk şikayetleriyle başvurdu. Beş yıl önce hipertiroidi tanısı konduğu ve düzensiz antitiroid ilaç kullandığı öğrenildi. Pretibial ödemi (++/++), tirotoksikozu ve sintigrafide diffüz hiperplazik tiroid glandı saptanan hastada pro-BNP 886 pg/ml bulundu. Metimazolle 3 hafta sonunda ötiroidizm sağlandı ve KY belirtileri kayboldu. Beş yıldır remisyon sağlanamaması nedeniyle tiroidektomiye yönlendirildi.

Vaka-3:52 yaşında erkek, bacaklarda ve testislerde şişme, nefes darlığı, çarpıntı ve halsizlik şikayetleriyle başvurdu. Tirotoksikozu saptanan hastanın tiroid sintigrafisi diffüz hiperplazikti. Pretibial ödemi (+++/+++), pulse defisiti, atriyal fibrilasyonu, hafif tiroid orbitopatisi saptanan hastada Pro-BNP 1206 pg/ml bulundu. Furosemid infüzyonu vemetimazolle ötiroidizmin sağlanmasıyla KY bulguları geriledi. Pansitopeni gelişmesi üzerine metimazol kesilerek steroid profilaksinde RAİ ile tiroid ablasyonu yapıldı. RAİ sonrası tiroidite bağlı tirotoksikoiçin steroid ve lugol uygulandı. Kliniği düzelen hasta takibe alındı.

Sonuç:GH yüksek debili KY’yle prezente olabilir. Ötiroidizmin sağlanmasıyla KY gerileyebilmektedir. Uygun tedavi edilmeyen GH’nin KY’ye yol açabileceği ve yüksek debili KY hastalarında GH/hipertiroidinin bulunabileceği unutulmamalıdır.