Direkt Kompozit Restorasyonlarla Uyumu Bozulmuş Eski Restorasyonun Yenilenmesi Ve Dental Orta Hattın Düzeltilmesi: Olgu Sunumu


Creative Commons License

Erdemir U., Kement P., Tuncer S.

RDD Kış Sempozyumu Anabilim Dalları Toplantısı, Adana, Turkey, 17 - 18 December 2022, pp.1

  • Publication Type: Conference Paper / Summary Text
  • City: Adana
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.1
  • Istanbul University Affiliated: Yes

Abstract

PP-053 - Direkt Kompozit Restorasyonlarla Uyumu Bozulmuş Eski Restorasyonun Yenilenmesi ve Dental Orta Hattın Düzeltilmesi: Olgu Sunumu Pınar Kement1, Safa Tuncer1 , Onur Alp Yünük1 , Uğur Erdemir1 1 İstanbul Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı, İstanbul, Türkiye.

Amaç: Renklenmiş, diş oranları uygun olmayan, dişle uyumu bozulmuş eski restorasyonu bulunan kanal tedavili dişin beyazlatılması ve direkt kompozit restorasyonlarla estetik rehabilitasyonu ile dental orta hattın düzeltilerek kısa dönem sonuçlarının paylaşılmasıdır.

Vaka Raporu: 22 yaşındaki erkek hasta ön dişindeki eski kompozit restorasyonundan memnun olmadığını belirterek kliniğe başvurdu. Klinik muayene sonucu 21 no’lu dişine yapılan kanal tedavisi sonucunda dişte renklenme olduğu, 21 ve 22 no’lu dişlerindeki eski kompozit restorasyonunun dişle uyumunun bozulduğu, diş oranlarının uyumsuz olduğu ve hastanın ortodontik tedavi gördüğü fakat dental orta hat konumunun yanlış olduğu tespit edildi. Yapılacak tedavi seçenekleri hastaya aktarıldı ve hasta minimal invaziv tedavi seçeneği olan direkt kompozit restorasyon yaptırmayı tercih etti. Öncelikle 21 no’lu dişindeki eski restorasyon uzaklaştırıldı. Gutta perka mine sement birleşiminin 2 mm apikalinde kalacak şekilde uzaklaştırıldı ve kanal ağzı cam iyonomer siman (R&D Series NovaGlass F, Imicryl, Türkiye) ile kapatıldı. Beyazlatma ajanı (OpalescenceEndo, Ultradent, ABD) kaviteye uygulandı, üzerine geçici restorasyon materyali (Cavitimi, Imicryl Dental,Türkiye) konularak kavite kapatıldı. 2 gün sonra istenilen beyazlık elde edildi ve kavite içerisine kalsiyum hidroksit (Kalsin, Türkiye) uygulandı. 2 hafta sonra 21 ve 22 no’lu dişindeki eski restorasyonlar kaldırıldı. Hem diş oranlarının hem de orta hattın düzeltilmesi için 11 no’lu dişin mezialinden kalın grenli cila diski ile aşındırma yapıldı (~1mm) ve aşındırılan kısım monokromatik kompozit (Enamel Hri, Micerium Spa, Genova, İtalya) ile restore edilerek bitim ve polisaj işleri yapıldı. 21 ve 22no’lu dişlerin direkt kompozitlerle polikromatik estetik restorasyonu Enamel Plus HRi (Micerium) üniversal kompozitlerle tabakalama yöntemiyle yapıldı. Bitim işleminde alüminyum oksit diskler (Soflex, 3M ESPE, Seefeld, Almanya) kalın grenden ince grene doğru olacak şekilde uygulandı. Spiral diskler (Diacomp Plus Twist, EVE, Almanya) kullanılarak cila işlemi tamamlandı. Hastaya oral hijyen eğitimi verildi ve rutin kontrolleri planlandı.

Klinik Sonuçlar: Kontrol seansında, yapılan restorasyonların renk uyumunun, marjinal bütünlük ve estetik özelliklerinin iyi olduğu görüldü. Direkt kompozit uygulamalar, dişlerin estetik restorasyonunda konservatif, düşük maliyetli ve tek seansta uygulanan bir tedavi seçeneğidir. Anahtar Kelimeler: Direkt kompozit, devital beyazlatma, estetik restorasyon