İzmit Körfezi temizleme projesi


Örnek C. Y.

Sakarya Kent Şurası, Sakarya, Turkey, 15 April 2018

  • Publication Type: Conference Paper / Unpublished
  • City: Sakarya
  • Country: Turkey

Abstract

Bu çalışmamızda ülkemizin en önemli körfezi olan İzmit Körfezinin nasıl temizlenebileceğinden bahsedeceğiz.

Bu güzide körfezin doğu kıyısında maalesef bataklık vardır. Fakat görünüşte bataklık olduğu anlaşılmıyor. Haliç te bir bataklıktı. Mevcut imkânlarla temizlendi. Gelecekte gelişen teknolojilerle birlikte göl ve körfezlerde ve bunların zemininde fiziksel ve kimyasal olarak tam bir temizlik yapılacaktır. Teknoloji çevreyi yıktığı gibi eski haline de getirebilir. Yeter ki teknoloji o maksat için kullanılsın.

Teknolojinin sağladığı imkânlar kullanılsaydı körfez kirlenmezdi. Marmara’da salya olmazdı. Hata teknolojinin gelişmesinde değil onu masraf yapmamak için kullanmamaktır.

Nükleer santraller en tehlikeli tesislerdir. Ama alınan tedbirlerle bu tehlike bertaraf edilmiştir. Kirliliği bertaraf edecek imkânlar elbette vardır. Bunun için nükleer tesislerde kullanılan yüksek teknolojiye ihtiyaç yoktur. İzmit Körfezini temizlemek için de gelişmiş teknolojiye ihtiyaç yoktur. Günümüzün teknolojisi ile İzmit körfezini temizlemek elbette mümkündür. Bu güzide körfezin temiz tutulması elzemdir. İzmit Körfezinin temiz olması Marmara Denizinin temiz olmasına önemli derecede etki eder. Bir iç deniz olan Marmara’yı bazen kirletse de temiz tutan elbette Karadeniz’den gelen yüzey akıntısı ve Egeden gelen dip akıntıdır.

Burada bahsedeceğimiz proje gerçekleşirse İzmit Körfezi Marmara’nın sabunu olur. Peki, İzmit Körfezini günümüzün tekniği ile nasıl temizleriz.