Dostoyevski'nin Kumarbaz Romanının Hayat-Eser Açısından İncelenmesi


ÇİTÇİ S.

Uluslararası Sosyal Araştırmalar Dergisi, cilt.1, ss.192-204, 2008 (SCI Expanded İndekslerine Giren Dergi)

  • Cilt numarası: 1 Konu: 5
  • Basım Tarihi: 2008
  • Dergi Adı: Uluslararası Sosyal Araştırmalar Dergisi
  • Sayfa Sayısı: ss.192-204

Özet

Dünya edebiyatında psikolojik realizmin en kuvvetli temsilcisi olan Dostoyevski, pek çok eserinde olduğu gibi “Kumarbaz”da da insanı, insan tabiatını ve insan gerçeğini çok başarılı bir şekilde anlatmıştır. “Kumarbaz”, biyografik veya otobiyografik bir roman değildir. Eser, yazarın hayatının sadece bir yönüne ışık tutmaktadır: Kumar tutkusu. Bu makalede Dostoyevski’nin hayatı ile “Kumarbaz” romanının hangi yönlerden benzediği ve yazarın gerçek hayattaki insanları ve olayları nasıl değiştirdiği işlenecektir. 

Dostoyevsky who is the most powerfull representative of psychological realism in the world literature, as well as in most of his works in 'Gambler' too, explains the human, the human nature and the human reality in a successful way. “Gambler” is not a biographical or otobiographical novel.
The work shed light to only one part of author's life: The passion of gambling. In this article we will be dealing with the similiarities between the life of Dostoyevsky and 'the Gambler' and also how he changed the real figures and actual events in life.