Tavşan Embryolarının İn Vitro Kültüründe Sığır Serumunun Kullanılabilirliği.


PABUCCUOĞLU S., İLERİ İ. K.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ VETERİNER FAKÜLTESİ DERGİSİ, vol.17, no.2, pp.39-45, 1992 (Scopus)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 17 Issue: 2
  • Publication Date: 1992
  • Journal Name: İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ VETERİNER FAKÜLTESİ DERGİSİ
  • Journal Indexes: Scopus, CAB Abstracts, Veterinary Science Database, Directory of Open Access Journals, TR DİZİN (ULAKBİM)
  • Page Numbers: pp.39-45
  • Istanbul University Affiliated: Yes

Abstract

The present study was undertaken to investigate the possibility of the use of HTBS in place of BSA and its effect on the in vitro development of rabbit embryos. HTBS 20% (V/V) and BSA 1,5(W/V)added to TCM 199 were used as in vitro culture media. 24 hours aged embryos were cultured up to 96 hours. At the end of  96 hours incubation the development rate of the embyos cultered in HTBS (83,87%) were found to be better than of BSA (75,86%) (p<0,05). In addition, after every 24 hours of incubation the most of the embryos in HTBS suplemented medium were observed to be at on advace stage of development than those in BSA.

Sunulan çalışmada tavşan embryolarının in vitro kültürleri için amino nitrojen ihtiyaçlarını karşılamada BSA'ya alternatif olarak ısıtılarak inaktive edilmiş (HTBS) sığır serumunun kullanılabilirliği ve embriyonal gelişime etkileri araştırıldı. Kültürde temel medium olarak TCM 199 kullanıldı. Bu mediuma bir grupta (A) %20 oranında (hacim/hacim) sığır serumu, diğer grupta ise (B) %1,5 oranında (ağırlık/hacim)  BSA katıldı.  Kazanılan 24 saatlik tavşan embriyoları bu mediumda 96 saat süresince kültüre edildi. Sonuç olarak 96 saatin bitiminde, A mediumunda %83,87 oranında, B mediumunda ise %75,86 oranında gelişme sağlandı. Buna göre sığır serumunun BSA'ya göre daha iyi derecede gelişim sağpladığı belirlendi (p<0,05). Bunun yanı sıra sığı8r serumlu medimda kültürün her aşamasında daha fazla sayıda embryonun  daha ileri safhadaki gelişim durumlarına ulaştığı kaydedildi.