Independent Audit and Key Audit Matters: Analysis of BIST Companies 2017-2018


Creative Commons License

Türel A., Türel A.

THE JOURNAL OF INTERNATIONAL SOCIAL RESEARCH, vol.12, no.68, pp.1267-1272, 2019 (Peer-Reviewed Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 12 Issue: 68
  • Publication Date: 2019
  • Journal Name: THE JOURNAL OF INTERNATIONAL SOCIAL RESEARCH
  • Journal Indexes: ERIC (Education Resources Information Center), Index Islamicus, Linguistic Bibliography, Linguistics & Language Behavior Abstracts, MLA - Modern Language Association Database, Political Science Complete, Sociological abstracts, Worldwide Political Science Abstracts
  • Page Numbers: pp.1267-1272
  • Istanbul University Affiliated: Yes

Abstract

Key audit matters have been added to the audit reports in 2007 as a new section in order to provide more transparency regarding the audit conducted and to increase the level of communication of the auditor reports with information users. Key audit matters are among the issues that are reported to those responsible for senior management, which are of the utmost importance according to the professional judgment of the auditor. In this study, the independent audit reports of the companies whose shares are traded on Borsa Istanbul for the years 2017 and 2018 and the key audit matters in these reports have been examined in order to reveal the problems experienced during the preparation of the financial statements and independent audit process. According to the results, financial instruments, revenue recognition, property plant and equipment, inventories and impairment of assets are among the most important areas in the independent audit process. Furthermore, it has been found that there is no significant difference between the big four audit firms and other audit firms in terms of the number of key audit matters included in the independent audit reports.

Yürütülen denetime ilişkin daha fazla şeffaflık sağlamak ve denetçi raporlarının bilgi kullanıcıları ile olan iletişim düzeyini artırmak amacıyla 2017 yılı itibariyle denetim raporlarına yeni bir bölüm olarak kilit denetim konuları eklenmiştir. Kilit denetim konuları, üst yönetimden sorumlu olanlara bildirilen konular arasından denetçinin mesleki muhakemesine göre en çok önem arz eden konulardır. Finansal tabloların hazırlanması ve bağımsız denetim sürecinde yaşanan sorunların ortaya çıkarılması amacıyla bu çalışmada hisse senetleri Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin 2017 ve 2018 yıllarına ilişkin bağımsız denetim raporları ve bu raporlarda yer alan kilit denetim konuları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre bağımsız denetim sürecinde en çok önem arz eden alanların başında finansal araçlar, hasılat, maddi duran varlıklar, stoklar ve varlıklarda değer düşüklüğü olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, bağımsız denetim raporlarında yer verilen kilit denetim konularının sayısı açısından dört büyük denetim firması ve diğer denetim firmaları arasında da anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir.