Dental Approach in Oral Cancer


Balık A., Özdemir Karataş M.

in: Turkiye Klinikleri Oral and Maxillofacial Surgery - Special Topics, Prof. Dr. Meral Ünür, Editor, Türkiye Klinikleri Yayınevi, İstanbul, pp.45-50, 2019

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter Vocational Book
  • Publication Date: 2019
  • Publisher: Türkiye Klinikleri Yayınevi
  • City: İstanbul
  • Page Numbers: pp.45-50
  • Editors: Prof. Dr. Meral Ünür, Editor
  • Istanbul University Affiliated: Yes

Abstract

ÖZET
Baş boyun kanserlerinin görülme sıklığı son yıllarda artmaktadır. Baş ve boyun kanseri tedavisi cerrahi, radyoterapi, kemoterapi veya bu tedavi modalitelerin bir kombinasyonunu içerir. Bu tedavileri alan hastalar, hem kısa hem de uzun süreli etkilere sahip olan istenmeyen birçok oral komplikasyonla yaşayabilirler. Sık görülen komplikasyonlardan bazıları ağrı, ağız kuruluğu, konuşma ve yutma bozuklukları, çiğneme işlevin bozulma, trismus ve estetik kaygıları içerir. Diş hekimleri tedavi sırasında ve sonrasında karşılaşılabilecek bu komplikasyonları iyi bilmeli, gerekli önlemleri almalıdır. Yaşam kalitesi çok faktörlü ve sübjektif olabilse de, tedavi süresince problemleri bilmek ve ele almak suretiyle yaşam kalitesinde bir iyileşme sağlanabilir.

Anahtar Kelimeler: Baş boyun neoplazileri; ağız sağlığı; yaşam kalitesi
ABSTRACT
The incidence of head and neck cancers is increasing in recent years. Treatment of head and neck cancer involves surgery, radiotherapy, chemotherapy or a combination of these treatment modalities. Patients receiving these treatments may experience undesirable oral complications with both short and long-term effects. Some of the most common complications include pain, dry mouth, speech and swallowing disorders, disruption of chewing function, trismus and aesthetic concerns. Dentists should know these complications well during and after treatment and take necessary precautions. Although quality of life can be multifactorial and subjective, quality of life can be improved by knowing and treating problems during treatment.

Keywords: Head and neck neoplasms; oral health; quality of life