VİSKOZ VE SIKIŞTIRILAMAYAN İKİ AKIŞKANDAN OLUŞAN KARIŞIM İÇİN HALKA KESİTLİ BİR KANALDA GENELLEŞTİRİLMİŞ COUETTE AKIMI İLE İLGİLİ ANALİTİK ÇÖZÜMLER


DEMİR M. Ş. , BARIŞ S.

XVI. Ulusal Mekanik Kongresi, Kayseri, Turkey, 1 - 04 April 2010, pp.485-493

  • Publication Type: Conference Paper / Full Text
  • City: Kayseri
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.485-493

Abstract

In this study, unsteady generalized Couette flows of a binary mixture of chemically inert incompressible viscous fluids in an annulus are investigated. The governing equations of  the binary mixture has been obtained by substitution of constitutive equations into balance equations. The governing equations, have been solved with the help of finite Hankel transform and exact solutions have been obtained as infinite series. The results have been presented in graphical forms for different values of the parameters.

Bu çalışmada, halka kesitli bir kanalda, sıkıştırılamayan ve viskoz iki akışkandan oluşan karışım için zamana bağlı genelleştirilmiş Couette akımına ait hız dağılımları incelenmiştir. Karışımı oluşturan bileşenler arasında kimyasal tepkime olmadığı düşünülerek, ilgili bünye denklemleri korunum denklemlerinde yerine yazılmış ve her bir bileşene ait hareket denklemleri elde edilmiştir. Hareket denklemleri, olayın fiziği ile uyumlu olan yarı ters çözüm metoduyla ve sonlu Hankel integral dönüşümünden faydalanılarak analitik olarak çözülmüş ve her bir bileşen için hız dağılımları sonsuz seri açılımları biçiminde bulunmuştur. Parametrelerin çeşitli değerleri için elde edilen hız dağılımlarının grafikleri çizilmiştir.