Rewrite Man: Bir Senaristin Hayatı ve Kariyeri


Doğramacı M. S. E.

Other, pp.1-397, 2020

  • Publication Type: Other Publication / Other
  • Publication Date: 2020
  • Page Numbers: pp.1-397
  • Istanbul University Affiliated: Yes

Abstract

“Rewrite Man, kameraların ardında yer alan bu adama kameraların ardından bakmayı sağlayan bir içgörü kitabı. Alison Macor bize kararlı ve iç çatışmaları olan adamın karakterine ilişkin bir çalışmanın yanı sıra Warren Skaaren gibi senaristleri hem ekibin vazgeçilmez birer üyesine hem de durmaksızın rahatsızlık veren birer yabancıya dönüştüren Hollywood sisteminin çarpıcı bir analizini sunuyor.”

(Stephen Harrigan, The Gates of the Alamo adlı çoksatan kitabın yazarı ve senaryo doktoru)

“Alison Macor’ın merhum Warren Skaaren’ın hayatı ve senaryo doktorluğu boyunca yaşadığı serüvenleri kronolojik olarak aktardığı eseri Rewrite Man bir biyografinin, hedeflediği en üst noktaya gelip yerleşiyor; size hikâyesini okuduğunuz adamla tanışmış olmayı diletiyor.”

(John Sayles, Akademi Ödüllü yazar-yönetmen ve senaryo doktoru)

Bir senaryo, yazıldığı ilk haliyle mi kalır? Ya da şöyle soralım: Bir diyalog kaç kere değiştirilebilir? Bir senaryo kaç kez yeniden yazılabilir? Senaryoda oyuncu da söz hakkına sahip midir?

Batman, Beterböcek ve Top Gun gibi gişe rekorları kıran, dünya çapında milyonlarca insanın takip ettiği listelerde ilk sıralarda yer alan filmlerin senaryo doktorluğunu yapan, karakterlerle fısıldaşarak âdeta onlara yeniden ruh veren, Hollywood’un aranan senaryo doktoru Warren Skaaren’ın hikâyesine hoş geldiniz. Alison Macor’ın kaleminden Rewrite Man: Bir Senaristin Hayatı ve Kariyeri’ni okurken senaryoları içine sinene kadar tekrar tekrar yazan, her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünen Skaaren’ın çalışkanlığı ve azmi karşısında hayranlığınızı gizleyemezken filmlerin arka planlarında yaşananlara oldukça şaşıracaksınız. Öte yandan yaşamına konuk olduğunuz bu çalışkan adamın içinizi merhamet duygusuyla saracak hikâyesinin sonunda boğazınızda bir düğüm oluştuğunu fark edecek; her sayfası dolu dolu geçen bir ömrün yıllarına denk gelen bu yaşam öyküsünde, “Ölüm üzerine diyaloglar yazmak ölümden korkmaya engel midir?” sorusunu sormadan edemeyeceksiniz!