Gendering Migration Across Euro-Mediterranean Borders: Syrian refugee women on the way to the Europe


Creative Commons License

ÖZGÜR BAKLACIOĞLU N.

Turkish Journal of Middle Eastern Studies, vol.4, no.2, pp.75-101, 2017 (Peer-Reviewed Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 4 Issue: 2
  • Publication Date: 2017
  • Journal Name: Turkish Journal of Middle Eastern Studies
  • Journal Indexes: Academic Search Premier, Index Islamicus, Directory of Open Access Journals, TR DİZİN (ULAKBİM)
  • Page Numbers: pp.75-101
  • Istanbul University Affiliated: Yes

Abstract

The following paper explores a “hidden” aspect of the Syrian refugee movement across the Euro-Mediterranean that still has not grasped the attention of the researchers: the Syrian women passages across the Central Mediterranean border. Since half a decade, the Syrian women have been experiencing and coping various challenges across the land and sea borders on the Euro-Mediterranean route. Founded on gender-based “practice approach”, the following paper focuses on the ways Syrian women experience the Euro-Mediterranean border passages and how the regional and especially EU-led border security industry affect their lives in the Middle East and Europe. Based on empirical data retrieved through selected interviews, life-story reports and institutional and practice analyses of the situation of Syrian women in Lebanon, and Jordan the paper answers the following questions.

-Why and how the Syrian women leave Lebanon and Jordan? What physical, institutional and political borders and border performances they encounter during their journey from North Africa towards the Europe? How the EU border security operations affect their passages and lives?

Araştırma, Suriye mülteci hareketinin Avrupa-Akdeniz hattında yaşanan ve henüz araştırmacılar arasında çalışılmamış bir boyutunu ele almaktadır: Suriyeli kadınların Avrupa-Akdeniz sınır geçişleri esnasında karşı karşıya kaldıkları pratikler ve sorunlar. Savaşın başlamasından bu yana Suriyeli kadınlar Avrupa-Akdeniz hattında kara ve deniz sınırlarında dolaşmakta ve geçiş yapmakta ve çok farklı uygulama ve sorunlarla karşı karşıya kalmakta ve mücadele etmektedir. Toplumsal cinsiyet perspektifiyle uygulamanın analizine odaklanan bir yaklaşımla ele alınan çalışma, Lübnan, Ürdün ve Libya’da AB ülkeleri yönünde göçe yönelen Suriyeli kadınların sınır deneyimlerini araştırmakta ve AB’nin finanse ettiği sınır güvenlik operasyonlarının kadınların yaşamları üzerindeki etkisini saptamaya çalışmaktadır. Suriyeli kadınlarla sınır geçişleri konusunda yapılan seçili mülakatlara, kadınların kendileri tarafından dile getirilen hikâyeler, raporlar ve makalelerden toplanan verilere dayalı çalışma, Lübnan ve Ürdün’de Suriyeli kadınların karşı karşıya kaldıkları sorunları özetledikten sonra şu sorulara cevap aramaktadır: Neden Suriyeli kadınlar Lübnan ve Ürdün’den göç eder? Ne tür ikincil hareketlerde bulunurlar? Avrupa istikametindeki yolculuklarında ne tür fiziksel, kurumsal ve siyasi sınırları aşmak durumunda kalmakta? AB’nin sınır güvenliği operasyonlarıkadınların sınır geçişi öncesi ve sonrası yaşamlarını nasıl etkilemektedir?