Maksiller sinüste fibro-osseoz displazi olgusu


Demir N., Akbulut S., Berk D., Yılmaz H. B., Demir M. G., Şanlı A.

35.Türk Ulusal kulak burun boğaz ve baş boyun cerrahisi kongresi, Antalya, Turkey, 2 - 06 November 2013, pp.2

  • Publication Type: Conference Paper / Full Text
  • City: Antalya
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.2
  • Istanbul University Affiliated: Yes

Abstract

[PS3-016]

Maksiller sinüste fibro-osseoz displazi olgusu

Necdet Demir, Sevtap Akbulut, Derya Berk, Hüseyin Baki Yılmaz, Mehmet Gökhan Demir, Arif Şanlı
Dr. lütfi kırdar kartal eğitim ve araştırma hastanesi. KBB kliniği

AMAÇ: Semento-osseöz displaziler (SOD) daha çok orta yaş kadınlarda görünen ve normal kemik yapısının, fibroblastlar ve değişik miktarlarda mineralize materyal bulunduran kollajen liflerle yer değiştirdiği patolojik durumu kapsayan fibro-osseöz lezyonlardır. Genelde çenede multipl radyopak kitle benzeri sement birikimiyle karekterize lezyonlardır. Radyografide bazen simetrik olabilen dens, lobule kitleleler olarak görünür. Bilgisayarlı tomografiye bu lezyonun sagital, frontal ve aksiyal kesitlerini değerlendirmek için başvurulur. 
OLGU: üç ay boyunca medikal tedaviye dirençli, birinci molar-ikinci premolar dişler arasından olan pürülan sekresyonları olan 47 yaşında erkek hastanın BT kesitlerinde radyopak ve radyolusen alanlar içeren sağ maksiller sinüsü dolduran kitle imajı sağ maksiler kemikte yerleşimli SOD olarak değerlendirildi. 
TEDAVİ VE PROGNOZ: lezyonun büyüklüğü ve klinik prezentasyonu gözönüne alındığında malignite ekartasyonu için Caldwell- Luc yaklaşımıyla insizyonel biopsi alındı. patolojik tanı SOD olarak teyit edilmesi üzerine sağ total maksillektomi yapıldı. 
YORUM: SOD tanısı genellikle radyolojik ve klinik verilerle konulmakla birlikte evre, klinik prezentasyon göz önünde bulundurularak ve maligniteyi ekarte etmek amacıyla cerrahi yaklaşım tedavi seçenekleri arasındadır.

Anahtar Kelimeler: fibro-osseoz displaziler, maksiler sinüs, sementoma


Sunum Detayları:  Poster Günü: 05.11.2013
Poster Asım Saati: 08:30
Poster Söküm Saati: 19:00