Sanal Gerçeklik Teknolojilerinin İnme Geçiren Hastaların Rehabilitasyonundaki Rolüne İlişkin Bir Literatür Taraması


Yavuzarslan M., Demirkol D. , Gülseçen S.

Journal of Information Systems and Management Research Bilişim Sistemleri ve Yönetim Araştırmaları Dergisi, vol.1, no.2, pp.42-49, 2020 (Other Refereed National Journals)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 1 Issue: 2
  • Publication Date: 2020
  • Title of Journal : Journal of Information Systems and Management Research Bilişim Sistemleri ve Yönetim Araştırmaları Dergisi
  • Page Numbers: pp.42-49

Abstract

Günümüzde sanal gerçeklik teknolojileri rehabilitasyon gerektiren birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu hastalıklardan birisi de milyonlarca insanın hayat kalitesini etkileyen ve ciddi mortalite riskine sahip olan inmedir. Bu çalışma kapsamında  sanal gerçeklik teknolojilerinin inme  tanısına sahip yetişkin bireylerin tedavi ve rehabilitasyonlarına dönük kullanımını temel alan ve son on yıl içerisinde  yapılmış makalelere erişilmiştir. Tüm çalışmalarda sanal gerçeklik teknolojileri geleneksel inme tedavisinin bir alternatifi olarak kullanılmıştır. Sonuç olarak yapılan çalışmalarda sanal gerçeklik teknolojilerinin inme geçiren hastaların rehabilitasyonunda kullanılmasının, içerdiği oyunlaştırma yaklaşımını sayesinde güvenli, uygulanabilir ve etkili bir potansiyele sahip bir araç olduğunu tespit edilmiştir.