İstanbul Arkeoloji Müzeleri


Creative Commons License

KUTLU DİLBAZ B.

in: İstanbul’un Kitabı Fatih II, Eminönü I, Süleyman Faruk Göncüoğlu, Editor, Fatih Belediyesi, İstanbul, pp.676-697, 2013

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter Research Book
  • Publication Date: 2013
  • Publisher: Fatih Belediyesi
  • City: İstanbul
  • Page Numbers: pp.676-697
  • Editors: Süleyman Faruk Göncüoğlu, Editor
  • Istanbul University Affiliated: Yes

Abstract

ALEXANDER SARCOPHAGUS IN THE IMPERIAL MUSEUM

The Alexander Sarcophagus is remarkable with the descriptions on it and its historical narrative. Along with this, its story of arrival to the Imperial Museum and the value that it adds to the museum is also catchy and important.

The most eyeful sarcophagus of the sarcophaguses that Osman Hamdi Bey found in the excavations in Sayda is the Alexander Sarcophagus. Thus, Osman Hamdi Bey has entered the world archeology literature as a successful archaeologist. In addition, it helped Imperial Museum to have a rich sarcophagus collection and to gain fame. Thanks to him, the understanding of museum and museology has made a big breakthrough and has developed towards the European style dimension.

The sarcophagus has an important place in the history of Turkish museology. Today, it is exhibited in Istanbul Archaeological Museums as one of the most rare items.

Key Words: Alexander Sarcophagus, Sarcophagus, Museum in Ottoman Empire, The Imperial Museum, Museology, Sayda Excavations, Archaeology, Art History, Osman Hamdi Bey.

İskender Lahdi, üzerindeki betimlemeleri ve tarihsel anlatımıyla dikkat çekici özelliktedir. Bunun yanında Müze-i Hümayun’a geliş öyküsü ve müzeye kattığı değer de bir o kadar ilgi çekici ve önemlidir.

Osman Hamdi Bey’in Sayda’da yaptığı kazılarda bulunan lahitlerden en göze çarpanı İskender Lahdi’dir. Böylece Osman Hamdi Bey, başarılı bir arkeolog olarak dünya arkeoloji literatürüne geçmiştir. Ayrıca Müze-i Hümayun’un zengin lahit koleksiyonuna sahip olmasına, müzenin ün kazanmasına yardımcı olmuştur. Sayesinde müze ve müzecilik anlayışı büyük atılım sağlamış ve Avrupa tarzı boyuta doğru gelişim göstermiştir.

Dünyaca ünlü olan lahit Türk müzecilik tarihinde önemli bir yere sahiptir. Bugün İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin en nadide parçalarından biri olarak sergilenmektedir.

Anahtar Kelimeler: İskender Lahdi, Lahit, Osmanlı’da Müze, Müze-i Hümayun, Müzecilik, Sayda Kazıları, Arkeoloji, Sanat Tarihi, Osman Hamdi Bey.