Paramedikler İçin Acil Sağlık Hizmetlerinde Yönetim ve Organizasyon


Tanrıverdi H. (Editor), Köksal G. (Editor)

Hedef Yayıncılık, Ankara, 2020

  • Publication Type: Book / Textbook
  • Publication Date: 2020
  • Publisher: Hedef Yayıncılık
  • City: Ankara
  • Istanbul University Affiliated: Yes

Abstract

Paramedikler günümüzde hastane dışında sağlık hizmeti sunan en değerli sağlık hizmeti sunucularındandır. Zor koşullar altında hasta ve yaralıların en çok ihtiyacı olan anlarda hayat kurtarmak adına canla başla çalışarak hizmet verirler, yoğun bir emek harcarlar. Bu kadar değerli bir meslek grubunun eğitimi de çok önemli, özellikli ve bir o kadar zordur. Paramedik eğitimi ülkemizde “Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği” adı ile 1993 yılında başlamış olup bölümün adı daha sonra “İlk ve Acil Yardım” programı olarak değiştirilmiştir. Bugün 100’den fazla üniversitede hedefi hayat kurtarmak olan paramedikler yetiştirmek üzere ilk ve acil yardım programı mevcuttur.
Ülkemizde paramedik eğitiminin başlamasını takiben bu alanda öğrencilerimize yol gösteren ve rol modeli olan, çok değerli hocalar görev almıştır. Eğitim sürecindeki önemli ihtiyaçlardan birisi olan eğitim materyali eksikliği bu alanda eserler üretilmesini zorunlu kılmıştır. Çok değerli yayınlar üretilmiştir ve bunların birçoğu aktif olarak kullanılmaktadır. Ancak tıbbi gelişmelerin ve değişimlerin çok hızlı olması sürekli ve güncel yayın gereksinimine neden olmaktadır. Hem bu noktadan hareketle hem de paramedik bölümü öğrencilerinin talebi ile eğitimde A’dan Z’ye kapsamlı bir set ihtiyacı olduğu belirlenmiştir.
A’dan Z’ye Paramedik Eğitimi Kitap Seti bu ihtiyacı karşılamak üzere alanında uzman ve çok değerli hocaların katkıları ile hazırlanmıştır. İlk baskıda 14 kitaptan oluşması planlanan setin, daha sonra editörlerin, yazarların, alanda görev yapmakta olan saygıdeğer hocalarımızın ve öğrencilerimizin önerileri göz önünde bulundurularak tekrar değerlendirilmesi ve sürekli yenilerek güncel tutulması planlanmaktadır.
Setin hazırlanmasında ve yayınlanmasında bizlere destek veren alanında uzman saygıdeğer kitap editörlerimize ve tüm yazarlarımıza, planlama aşamasından basım aşamasına kadar kendilerini her daim yanımızda hissettiğimiz çok değerli Hedef CS Yayıncılık ailesine ve setin görsellerinin hazırlanmasına destek veren EMS Ambulans Şirketine teşekkürü bir borç biliriz. A’dan Z’ye Paramedik Eğitimi Kitap Seti’nin paramedik bölümü öğrencilerinin eğitim standartlarına ulaşmasına katkıda bulunmasını diliyoruz.


Editör
Prof.Dr. Haluk Tanrıverdi Uzm.Prm. Gökay Köksal