Kapasite ve Mesafe Kısıtlı Periyodik Gezgin Satıcı Problemi ve Genetik Algoritma ile Çözümü: Türk Hava Kuvvetlerine Ait Kargo Uçaklarının (A400M) Çizelgelenmesi ve Rotalanması


KESKİNTÜRK T., Uz E., Topal M.

JOURNAL OF ACADEMIC APPROACHES, vol.7, no.1, pp.60-75, 2016 (Peer-Reviewed Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 7 Issue: 1
  • Publication Date: 2016
  • Journal Name: JOURNAL OF ACADEMIC APPROACHES
  • Journal Indexes: Other Indexes
  • Page Numbers: pp.60-75
  • Istanbul University Affiliated: Yes

Abstract

In this article, the route and schedule of Turkish Air Force’s new generation cargo plane (A400M) for potantial distribution of articles in between bases that located in Turkey is examined. We applied the extended problem of periodic traveling salesman problem: capacitated and distince constrained periodic travelling salesman problem in this case study. Traveling salesman problem is a type of NP-hard problem and to work out this problem there are many heuristic and metaheuristic methods. A400M airflier is a state-of-the-art product of a big international project that has started to operate in 2014 in Turkey. In this article, to meet Turkish Air Forces needs such as the military material, ammo, food, intellegent information and that kind of supporting and main equipment etc., we use genetic algorithm approach to solve the problem and report the results of the algorithm. 

Bu çalışmada Türk Hava Kuvvetlerine ait yeni nesil kargo uçaklarının (A400M) olası Türkiye içi üsler arası dağıtım görevine ait çizgeleme ve rotalama problemi ele alınmıştır. Problem periyodik gezgin satıcı probleminin özel bir hali olan kapasite ve mesafe kısıtlı periyodik gezgin satıcı problemi olarak modellenmiştir. Periyodik gezgin satıcı problemi NP-Hard sınıfı problemlerden olup çözümü için sezgisel ve metasezgisel yöntemler geliştirilmiştir. A400M hava taşıma kargo uçağı geniş çaplı bir projenin ürünü olup Türkiye’de kullanımına 2014 yılında başlanmıştır. Çalışmamızda, Türk Hava Kuvvetlerinde ihtiyaç duyulan askeri malzeme, mühimmat, erzak, istihbarat bilgisi vb. destek ve ana ekipmanların en kısa sürede ve en verimli şeklide ulaşımının sağlanması amacıyla modellenen problem, genetik algoritma ile çözülmüş ve sonuçlar raporlanmıştır.