Korneayı denizanası sokması


Creative Commons License

Müftüoğlu O., Altınkurt E.

TOD 48. Ulusal Kongresi, Antalya, Turkey, 5 - 09 November 2014

  • Publication Type: Conference Paper / Summary Text
  • City: Antalya
  • Country: Turkey

Abstract

[PS-0368]

Korneayı denizanası sokması

Orkun Müftüoğlu, Emre Altınkurt
Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü,İstanbul

AMAÇ: Denizanası sokması durumunda korneada görülebilecek bulguları bildirmek ve buna karşı yapılabilecek tıbbi müdahaleleri tartışmaktır.
GEREÇ-YÖNTEM: Denizanası sokması nedeniyle başvuran bir olgu sunulmaktadır.
SONUÇLAR: 34 yaşında erkek hasta 2 saat önce yüzerken sağ gözünü denizanası sokması şikayetiyle başvurdu. Ağrıyı hafifletmek için gözünü sirkeli su ile yıkadığını belirten hastanın muayenesinde,sağ görme tam,konjunktiva hiperemik,kornea santralinde sirküler tarzda yerleşmiş patlamış vezikülleri andıran birbirinden ayrı 25-30 adet yuvarlak boya alan epitel defekti mevcuttu ve alttaki epitel defektlerinin bulunduğu bölgede ön stromada hafif bir bulanıklık (haze) vardı. Antibiyotikli pomadla kapama tedavisi sonrası lezyonlar iyileşti.
TARTIŞMA: Korneanın denizanası ile yaralanmaları genellikle sekel bırakmadan iyileşir. Denizanalarının dağılımlarını, yayılım yolunu, ve henüz sularımızda görülmeyen bazı türlerin kara sularımızda tespit edilmesi halk sağlığı açısından önemlidir.Deniz anası yaralanmalarında henüz hasta sahil kenarındayken uygulanabilecek ilk yardım yöntemlerini bilmek faydalıdır.Yapılan yayınlarda deniz anası sokmasına karşı asetik asit ve bikarbonatın etkinliği ise tartışmalıdır

Anahtar Kelimeler: denizanası,kornea,sirke