Sanal Çalışıp Gerçek Üretenler: Sanal (Virtual) Organizasyonlar


VAROL E. S. , Tarcan E.

YÖNETİM DERGİSİ:İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İŞLETME FAKÜLTESİ İŞLETME İKTİSADI ENSTİTÜSÜ, sa.36, ss.25-32, 2000 (Hakemli Üniversite Dergisi)

  • Yayın Türü: Makale / Tam Makale
  • Basım Tarihi: 2000
  • Dergi Adı: YÖNETİM DERGİSİ:İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İŞLETME FAKÜLTESİ İŞLETME İKTİSADI ENSTİTÜSÜ
  • Sayfa Sayıları: ss.25-32

Özet

E-mail ve internet gibi iletişimin yeni şekilleri, bireylerin yüz yüze gelmeden enformasyonu paylaşmalarına, fikirlerini ifade etmelerine, düşüncelerini aktarmalarına olanak sağlıyorlar. Zaman içerisinde endüstrinin talepleri ile teknolojideki gelişmelerin birbirine uyumu sağlanarak problem çözücü ekipler geliştirildiler. Telefon ve faks makinesi gibi teknolojik yenilikler en sonunda ekip iletişimi için değerli faktörler haline geldiler. Elektronik ve web temelli tekniklerin, ekiplerin sınırlarını genişletmesi ve ekipte bizzat çalışma gereğini azaltma yetenekleri, organizasyon kavramına yeni bir görüntü getirdi: Sanal organizasyonlar.

Sanal orgaanizasyon, üyelerinin değişik coğrafi bölgelerde, zaman dilimlerinde ve organizasyonlarda olmalarına aldırış etmeden,beraberce bir projeyi sonuçlandırmak için oluşturulmuş, büyük ölçüde elektronik tekniklere dayanan bir çalışma grupları organizasyonudur.