Türkiye Salep Türlerinin Sorunları ve Öneriler


TECİMEN H. B. , SEVGİ O. , Kara Ö., Sevgi E., Altundağ E., Bolat İ.

Batı Akdeniz Ormancılık Araştırma Müdürlüğü Dergisi Sayı, vol.2, no.10, pp.1-30, 2010 (Other Refereed National Journals)

  • Publication Type: Article / Review
  • Volume: 2 Issue: 10
  • Publication Date: 2010
  • Title of Journal : Batı Akdeniz Ormancılık Araştırma Müdürlüğü Dergisi Sayı
  • Page Numbers: pp.1-30

Abstract

Species of Orchidaceae family have been extensively collected and, are still being collected in Turkey. The collectors utilized both the legal and the administrative gaps. The following fundamentals should be taken in consider so as to let survival of orchids and to let them regained to the economy: 1) elimination of legal gaps; 2) identification of distribution, population status and site characteristics of the genus; 3) development of methods to propagation of orchids species; 4) constitution of seed banks; 5) preparation of specified conservation program and application. Unless those precautions accomplished orchids species will inevitably extinct whereas both field observations and the scientific literature support this.

Orchidaceae familyasının türleri ülkemizde oldukça yoğun olarak toplanmış ve toplanmaya devam etmektedir. Toplayıcılar hukuki boşluklardan ve aynı zamanda konunun takipçisi olacak kurumun belirsizliğinden yararlanmışlardır. Salep türlerinin soyunu devam ettirebilmesi ve daha ileriki yıllarda tekrar ekonomiye kazandırılması için şu başlıklarda faaliyet gösterilmelidir: 1) Hukuki boşlukların giderilmesi, 2) Türlerin mevcut yayılışının, toplum yapısının ve yetişme ortamı özelliklerinin belirlenmesi, 3) Salep türlerinin çoğaltılması ile ilgili yöntemlerin geliştirilmesi, 4) Salep türlerine ait tohum bahçelerinin oluşturulması, 5) Salep türlerine özgü koruma planlarının hazırlanması ve uygulanmasıdır. Bu uygulamalar hayata geçirilmedikçe var olan türlerin soyunun tükenmesi engellenemeyecektir. Hem arazi gözlemlerimiz hem de yapılan araştırmalar bu görüşü desteklemektedir.