Dudak Damak Yarıklı Çocukların Tedavi Sürecinde Çocuk Diş Hekiminin Rolü


Creative Commons License

İmren E., Güven Y.

in: Türkiye Klinikleri Çocuk Diş Hekimliği - Özel Konular, Prof. Dr. Ayşe Nil Altay, Editor, Türkiye Klinikleri Yayınevi, Ankara, pp.80-85, 2022

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter Vocational Book
  • Publication Date: 2022
  • Publisher: Türkiye Klinikleri Yayınevi
  • City: Ankara
  • Page Numbers: pp.80-85
  • Editors: Prof. Dr. Ayşe Nil Altay, Editor
  • Istanbul University Affiliated: Yes

Abstract

Children with clefts of the lip and/or palate (CL/P) often have complex medical and dental conditions, necessitating comprehensive and timely interventions from health care teams involving multiple specialists. Common conditions that occur in these children are hearing difficulty, speech and language disorders, middle ear abnormalities, psychosocial issues, and dental abnormalities. As a member of the interdisciplinary team, the pediatric dentist plays as an essential role in coordinating the oral healthcare for individuals with CL/P. Patients should be closely monitored for anomalies in dentition and eruption, and the presence of any periodontal problems or dental caries. Oral health maintenance in CL/P patients is extremely important because the presence of dental disease can severely compromise both surgical and orthodontic success. Pediatric dentist provides an individual treatment plan including regular oral health examinations, oral hygiene instructions, caries preventive strategies, restorative, and prosthetic dental treatments. 

 Dudak damak yarıklı çocuklar, farklı uzmanlık alanlarının yer aldığı geniş bir ekip tarafından kapsamlı ve uzun bir tedavi sürecini gerektiren kompleks medikal ve dental sorunlar yaşarlar. Bu çocuklarda en sık görülen sorunlar işitme problemleri, konuşma bozuklukları, orta kulak enfeksiyonları, psikososyal sorunlar ve dental anomalilerdir. Multidisipliner ekibin bir üyesi olarak çocuk diş hekimi DDY’li çocuklarda ağız sağlığının koordinasyonunda önemli rol oynamaktadır. Hastalar dentisyon ya da sürme ile ilgili anomaliler açısından ve periodontal sorunlar veya diş çürüğü varlığı açısından yakın takip altında olmalıdır. CLP hastalarında ağız sağlığının korunması çürük ya da periodontal hastalık varlığının gelecekte planlanan cerrahi ve ortodontik tedavilerin başarısı üzerine olası olumsuz etkileri nedeniyle de son derece önemlidir. Bu nedenle, çocuk diş hekiminin, düzenli ağız-diş muayeneleri, ağız hijyeni talimatları, çürük önleyici stratejiler, restoratif ve protetik diş tedavilerini içeren bireysel bir tedavi planı hazırlaması gerekmektedir.