Maide-i Kur'an - Kur'an Sofrası


BULADI K.

Kayıhan Yayınları, İstanbul, 2009

  • Basım Tarihi: 2009
  • Yayınevi: Kayıhan Yayınları
  • Basıldığı Şehir: İstanbul

Özet

Bu çalışmada, Kur’ân’ın, tanımı, indirilişi, ilk inen âyetler ve insanlığa sunduğu hayatî mesajlar, Kur’ân’ın iniş sürecininin tamamlanması, Kur’ân’ın Allah tarafından korunması ve içeriği üzerinde durulmuş, Kur’ân-ı anlamanın ve yorumlamanın önemi, onu hakkını vererek okumak (hakîkî tilâvet) ve Kur’ân’a tabi olma (ittiba) kavramları üzerinde durulmuştur.

Kur’ân’ın kaynağı hakkında müsteşriklerin ve misyonerlerin düşüncelerine yer verilmiş, bunların analizleri yapılarak değerlendirilmelerde bulunulmuş, nüzulünden itibaren Kur’ân metni üzerinde oluşturulan şüpheler ele alınmıştır.

Bu çalışma kapsamında, Kur’ân öğretimi hakkında bir alan çalışması yapılarak, çocuklara Kur’ân eğitiminin erken yaşlarda verilmesi gereğine işaret edilmiştir. Kur’ân’ın, örgün eğitimin tatile girdiği yaz aylarında Camilere ve Kur’an Kurslarına, Kur’ân öğrenmek için gelen çocuklar ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Kur’an Kurslarında eğitim gören yetişkin öğrenciler üzerinde yaptığı etki araştırılmıştır. Onlara bu çerçevede sorular sorulmuş, dikkate şayan cevaplar alınmış ve bu husususun Kur’an eğitimi ve öğretimi açısından değerlendirilmesi yapılmıştır.