Pelajik paraketa metodu ile Antalya Körfezi'nde Kılıç balığı avcılığı sorunları ve geliştirme olanakları


ALIÇLI T. Z.

XI. Ulusal Su Ürünleri Sempozyumu, Hatay, Türkiye, 1 - 04 Eylül 2001, cilt.1, ss.81-87

  • Yayın Türü: Bildiri / Tam Metin Bildiri
  • Cilt numarası: 1
  • Basıldığı Şehir: Hatay
  • Basıldığı Ülke: Türkiye
  • Sayfa Sayıları: ss.81-87

Özet

Kılıç balığı (Xiphias gladius L. 1758) aralarında Akdeniz'inde bulunduğu bütün tropikal ve ılıman denizlerde dağılım gösteren ekonomik değeri yüksek pelajik bir balık türüdür.

Bu tür ülkemiz sularında ticari amaçla başta yüzey paraketaları olmak üzere sürüklenen ağlar ve zıpkınlarla avlanmaktdır.

Bu araştırmada Antalya Körfezi'nde kılıç balığı avcılığında teknelerce kullanılan yüzey paraketalarının özellikleri ile avı etkileyen başlıca faktörler incelenmiştir.

Bu araştırma sonucunda; uzunlukları 7 - 11 m arasında ve motor güçleri 9 - 34 HP arasında yer alan teknelerin Akdeniz'de kılıç balığı avı için yeteri derecede güvenli olmadığı, uzunlukları genellikle 10 000 m'yi bulan paraketaların ise kullanımının tamamen insan gücüne dayalı olduğu ve paraketada kullanılan malzemenin deniz şartlarına yeteri derecede dayanıklı olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca bölgedeki kılıç balığı av miktarının; hava şartlarının, paraketanın özelliklerinin, kullanılan yemin, balığa olan talebin ve balık bolluğunun direkt olarak etkilediği tespit edilmiştir.