Peyzaj tasarımında termal modifikasyon ile iyileştirilen ahşap malzemenin ergonomik uygulamaları


EKŞİ M. , CANDAN Z. , ÜNSAL Ö.

18. Ulusal Ergonomi Kongresi, Gaziantep, Türkiye, 16 - 18 November 2012, cilt.1, no.1, ss.266-271

  • Cilt numarası: 1
  • Basıldığı Şehir: Gaziantep
  • Basıldığı Ülke: Türkiye
  • Sayfa Sayıları: ss.266-271

Özet

Peyzaj tasarımında kullanılan donatı elemanları; sokak, cadde, bulvar, meydan, park ve rekreasyon alanlarında mekansal kaliteye katkı sağlayan ürünlerdir. Donatı elemanlarının tasarımında önemli bir ölçüt olan ergonomi ve malzeme kalitesi, dış mekanı kullanan insanların sağlıklı ve konforlu bir çevrede yaşamasına imkan sağlamaktadır.

Tüm tasarım disiplinlerinde, ergonominin ve malzemenin doğru kullanımı, yapılan tasarımın sadece estetik değil, aynı zamanda kullanışlı olmasını ve bu tasarımların kültürün birer parçası olmasını sağlamaktadır. İnsan boyutlarının ve buna bağlı olarak araç-gereç-donatım boyutlarının ve kalite standartlarının belirlenmesi, insanlık tarihi boyunca önem taşıyan bir konu olmuştur.

Termal modifikasyon işlemi, ahşap malzemenin boyutsal stabilizasyonunu iyileştiren bir yöntemdir. Dış mekanda kullanılan ahşap malzeme, yapılan bu işlem sayesinde daha stabil bir özelliğe kavuşmakta ve bu durum ergonomi açısından önem arz etmektedir. Bu çalışma kapsamında kentsel donatı elemanları ergonomik açıdan değerlendirilmiş ve bu donatıların tasarımında kullanılan teknolojik ölçütler termal modifikasyon ile iyileştirilen ahşap malzemeler kapsamında ele alınmıştır.