“Dilin Kökeni: Kur’an-ı Kerim ve Diğer Kutsal Kitaplara Göre Dil Olgusu”


AYDAR H. , Ulutaş İ.

Journal of Turkish Studies Dergisi International Periodical for The Languages, Literature and History of Turkish or Turkic, cilt.5, ss.679-697, 2010 (Diğer Kurumların Hakemli Dergileri)

  • Cilt numarası: 5 Konu: 4
  • Basım Tarihi: 2010
  • Dergi Adı: Journal of Turkish Studies Dergisi International Periodical for The Languages, Literature and History of Turkish or Turkic
  • Sayfa Sayıları: ss.679-697

Özet

 

Bu makalede, insan olmanın en önemli özelliklerinden biri olan dil konusu üzerinde durulmaktadır. Dil, insanları diğer varlıklardan ayıran temel özelliklerden biridir. İnsan, iletişimini seslere dayalı olan dil sistemini kullanarak gerçekleştirmektedir. İnsanların varlıklara isim koymak için kullandıkları dilin ilk kelimeleri nasıl ortaya çıkmıştır? İşte bu makalede, insanın konuşma özelliğinin nasıl ortaya çıktığı hususunda kutsal kitapların verdiği bilgiler ile bu konuda ileri sürülen bazı teoriler ele alınmıştır. Fakat makalenin asıl konusu, dilin ortaya çıkışı ile ilgili teoriler olmadığı için, bunun üzerinde fazla durulmamış, daha çok kutsal kitapların meseleye yaklaşımı ele alınmıştır.

 

 

This paper dwells on the issue of language which is the main character of human differing him from other beings. The human being establishes the communication using language systems. How did the first words of the language appear? We examined what the holy books, especially the Quran, say about the issue and also looked at the modern language evoluation theories. We concentrated on not modern theories but what the holy books said about the origin of language in the paper.