Kanatlı Hayvanlarda Sperma Alma Yöntemleri ve Spermatolojik Referans Değerler


Creative Commons License

ALKAN S. , ARICI R.

Türkiye Klinikleri Dölerme ve Suni Tohumlama Özel Dergisi, cilt.4, sa.1, ss.18-23, 2018 (Diğer Kurumların Hakemli Dergileri)

  • Yayın Türü: Makale / Derleme
  • Cilt numarası: 4 Konu: 1
  • Basım Tarihi: 2018
  • Dergi Adı: Türkiye Klinikleri Dölerme ve Suni Tohumlama Özel Dergisi
  • Sayfa Sayıları: ss.18-23

Özet

Memeli hayvanlardaki kadar yoğun kullanılmamasına rağmen kanatlılarda da suni tohumlama iyi bir dölverimi amacıyla kullanılmaktadır. Hem suni tohumlama ile iyi bir dölverimi elde etmek hem de neslin korunmasını sağlamak için optimum şartlarda muhafaza edilmiş kaliteli bir sperma gereklidir. Kaliteli sperma da kanatlılar için ideal sperma alma yöntemlerinin kullanılmasını zorunlu hale getirmektedir. Bu derlemede erkek kanatlılarda suni tohumlama, spermatolojik incelemeler ve sperma saklama amaçları için kullanılan sperma alma yöntemleri ve bazı spermatolojik değerler hakkında bilgi sunulmuştur.

Artificial insemination is also used for good fertility in poultry even though it is not used as intensively as in mammals. Both obtaining good fertility by artificial insemination and providing protection of generation, qualified semen, which was stored at optimal conditions, is necessary. Qualified semen also renders mandatory the use of semen collection methods which are ideal for poultry. In this review, information on semen collection methods and some spermatological values used for artificial insemination, spermatological examinations and semen storage purposes were presented in male poultry.