Maksillofasiyal Protezlerde Güncel Protetik Yaklasımlar


Özdemir Karataş M. , Balık A.

Turkiye Klinikleri Oral veMaksillofasiyal Cerrahi-Özel Sayı, Prof. Dr. Meral Ünür, Editör, Türkiye Klinikleri Yayınevi, İstanbul, ss.51-54, 2019

  • Basım Tarihi: 2019
  • Yayınevi: Türkiye Klinikleri Yayınevi
  • Basıldığı Şehir: İstanbul
  • Sayfa Sayıları: ss.51-54
  • Editörler: Prof. Dr. Meral Ünür, Editör

Özet

ÖZET
Günümüzde her alanda bilgisayar teknolojilerinden yararlanılmaya başlanmasıyla birlikte bu sistemler maksillofasiyal protezlerin yapımında da kullanılmaya başlanmıştır. Bilgisayar sistemleri hızlıca konvansiyonel tekniklerin yerini almaya başlamıştır. Bunun başlıca nedeni bilgisayarlı sistemlerin hem hasta hem de hekim için büyük kolaylıklar getirmesi ve kozmetik olarak da oldukça estetik protezlerin yapımına olanak sağlamasıdır. İleri gelecekte maliyetinin de azalmasıyla birlikte bilgisayarlı sistemlerin tamamıyla konvansiyonel tekniklerin yerini alacağı öngörülmektedir.

Anahtar Kelimeler: Maksillofasiyal protezler; bilgisayar yardımlı tasarım
ABSTRACT
Nowadays, with the introduction of computer technologies in every field, computer systems have been started to use in the construction of maxillofacial prostheses. This is mainly due to the fact that computerized systems bring great convenience to both the patient and the physician, and cosmetically it enables the fabrication of highly aesthetic prostheses. It is predicted that when the cost is decreased computerized systems will be replaced with the conventional techniques.

Keywords: Maxillofacial prostheses; computer-aided design