Elektrikli Araçlar İçin Fırçasız Doğru Akım Motorlarında Değiştirilebilir Manyetik Alan Uygulaması


Creative Commons License

TİRYAKİ H. , ÇAĞIŞLAR A. S. , AKGÜNDOĞDU A. , KOCAARSLAN İ.

International Journal of Engineering Research and Development, vol.8, pp.37-45, 2016 (National Refreed University Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 8
  • Publication Date: 2016
  • Title of Journal : International Journal of Engineering Research and Development
  • Page Numbers: pp.37-45

Abstract

This study was included in the design of the brushless direct current motor that for the using in electric vehicles which has high efficiency and high power density, little affected by environmental factors and priority was given to a new perspective with the largest shortage of electric motors, and it is devoted to efforts to reduce the voltage induced in the negative direction to compete at the international level in this area. Changing the distance between stator and rotor is targeted to change the motor nominal value.The obtained results have shown that the method used in the study also provides the use in high speed applications commonly used brushless direct current motors.

Bu çalışmada elektrikli araçlarda kullanılmak üzere yüksek verimli, güç yoğunluğu yüksek, çevresel etkilerden mümkün olduğunca az etkilenen bir fırçasız doğru akım motorunun tasarımı gerçekleştirilmiş ve bu alanda uluslararası düzeyde rekabet edebilecek, öncelikli olarak elektrikli araç yarışlarında yeni bir bakış açısı ile elektrikli motorların en büyük sıkıntısı olan negatif yönde indüklenen gerilimi azaltmaya yönelik çalışmalara yer verilmiştir. Stator ve rotor arasındaki mesafeyi değiştirerek motorun nominal değerlerini değiştirmek hedeflenmiştir. Elde edilen sonuçlar, çalışmada anlatılan yöntemin dünyada yaygın olarak kullanılan fırçasız doğru akım motorlarının yüksek hız uygulamalarında da kullanılmasını sağlayabileceğini göstermiştir.