Yeni Bir Teknik: Eklem Hastalarında Üçüncü Gözkapağı Kıkırdağının Greft Materyali Olarak Kullanımı ve Etil-2-Siyanoakrilatın Greft Fraksiyonuna Etkisi, Tavşanlarda Deneysel Çalışma


Saroglu M., Aktaş M., OLGUN ERDİKMEN D. , Arun S. S.

İstanbul Univ Vet Fak Derg, cilt.31, ss.9-18, 2005 (Hakemli Üniversite Dergisi)

  • Cilt numarası: 31
  • Basım Tarihi: 2005
  • Dergi Adı: İstanbul Univ Vet Fak Derg
  • Sayfa Sayıları: ss.9-18

Özet

Damarsız bir doku olan eklem kıkırdağının yıkımlanmaları pek çok eklem hastalığının ilerleyen dönemlerinde gözlenmektedir. Osteokondral allogreftler, otojen şerit greftleri, dondurulmuş osteokondral greftler, meniskeal fibrokartilaj greftleri, perikondrium, periosteum, fetal membranlar, mezenşimal hücreler ve otolog kondrosit transplantasyonları, kıkırdak yıkımlanmalarının iyileştirilmesinde uygulanan operatif sağaltım seçenekleridir. Bir eklem defektinin, greft kullanımı ile sağaltılması gerektiğinde en uygunu yine hyalin kıkırdak özelliği gösteren otojen bir dokunun kullanımıdır. Tüm evcil hayvanlarda bulunan üçüncü gözkapağı kıkırdağı hyalin kıkırdak özelliği göstermektedir. Çalışmanın amacı, üçüncü gözkapağı kıkırdağının, eklem defektlerinde greft olarak kullanılıp kullanılamayacağını ve etil-2-siyanoakrilatın fiksasyona etkisini araştırmaktır. Tavşanların diz eklemlerinde deneysel oluşturulan kıkırdak defektleri, 3. gözkapağı kıkırdak grefti ile onarıldı.

Çalışma sonuçlarına göre, 3. gözkapağı kıkırdağının uygun bir greft materyali olduğu saptandı. Greftin eklem defektine tespitinde, doku yapıştırıcı olarak kullanılan etil-2-siyanoakrilat’ın (E-2-C) yeterli bir fiksasyon materyali olduğu gözlendi.