ÇOKLU İLAÇ KULLANIMI OLAN BİR OLGUDA YAN ETKİ OLARAK ORTAYA ÇIKAN PSİKOTİK BELİRTİLERİN YÖNETİMİ


Creative Commons License

Gülcü Üstün N. S.

28. Ulusal Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kongresi, İstanbul, Turkey, 9 - 12 May 2018, pp.415

  • Publication Type: Conference Paper / Summary Text
  • City: İstanbul
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.415

Abstract

ÇOKLU İLAÇ KULLANIMI OLAN BİR OLGUDA YAN ETKİ OLARAK ORTAYA ÇIKAN PSİKOTİK BELİRTİLERİN YÖNETİMİ Nur Seda GÜLCÜ1 , Hanım Hülya ALINAY1 , Murat COŞKUN1 , Nusret SOYLU1 1 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Literatürde madde kullanımının ve birçok ilacın psikotik belirtilere yol açtığı gösterilmiştir. Kortikosteroidler, antikolinerjikler, antihistaminikler, anestezikler, stimülanlar, antibiyotikler, kemoterapötik ajanlar psikotik belirtilere yol açtığı gösterilen ilaçlardandır (Drozdowicz 2014, Mostafa 2014, Kraemer 2010). İlaç ile ilişkili olduğu düşünülen psikotik tablolarda belirtilere neden olduğu düşünülen ilacın gecikmeden belirlenmesi ve kesilmesi, aynı zamanda belirtilere yönelik antipsikotik tedavinin başlanması önerilmektedir. Bazen çoklu ilaç kullanımı olan durumlarda psikotik belirtilerin hangi ilaçla ilişkili olduğunu belirlemek kolay olmayabilmektedir. Bu durumda ilaçlar ile belirtiler arasındaki zamansal ilişkinin değerlendirilmesi, ilaçlarla ilgili literatür taraması yapılıp hangi ilacın daha riskli olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Ancak bazı olgularda psikiyatrik yan etkilerle ilişkili ilacın belirlenmesi zor olmakta ve olgunun kullandığı tüm ilaçların kesilmesi gerekebilmektedir. Biz bu olgu sunumunda astım ve akut üst solunum yolu enfeksiyonu tanılarıyla Gemifloksasin tab., Trimetoprim+sulfametaksazol tab., Montelukast Sodyum tab. ve Flutikazon Furoat+Vilanterol inhaler başlanan ve tedavinin ikinci haftasında psikotik belirtileri ortaya çıkan bir olgunun vaka yönetimini literatür verileri eşliğinde tartışmayı amaçlıyoruz. ANAHTAR KELİMELER: PSİKOTİK HASTALIK, ÇOKLU İLAÇ KULLANIMI