General Information

Institutional Information: Istanbul Medical Faculty, Basic Medical Sciences, Tıp Tarihi Ve Etik Anabilim Dalı
Research Areas: Medicine, Health Sciences, Dentistry

Metrics

Publication

249

Citation (WoS)

2

H-Index (WoS)

1

Citation (Scopus)

4

H-Index (Scopus)

1

Project

6

Thesis Advisory

7

Open Access

142
UN Sustainable Development Goals

Biography

1960 yılında Konya Akşehir’de doğdu. 1978 yılında Almanca dilde eğitim veren İstanbul Lisesi’nden, 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu.

Bir süre kendi muayenehanesinde Serbest Diş Hekimi olarak çalıştı. 1992 yılında Alman yazar Dr. Hannelore Kranhke’nin eseri “AIDS’ten böyle Korunurum-300 Soru 300 Yanıt” adlı eserini çevirip yayınlaması ardından, HIV-Pozitif ve AIDS hastalarının topluma kazandırılması için gönüllü çalışmalar yürütmeye başladı.

Bu çalışmalar içerisinde tıp etiği alanına ilgi duyarak 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde “Tıp Etiği ve Tıp Tarihi “ dalında Doktora yapmaya başladı. 1998 yılında merkezi Florida’da bulunan Junior Chamber International adlı kuruluşun  Filipinler Manila’da gerçekleşen 56. Dünya Kongresi’nde AIDS konusundaki gönüllü çalışmaları nedeniyle “İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet” Dalında “The Outstanding Young Persons of the World” Ödülü’nü aldı.

Prof. Dr. Dr. Arslan Terzioğlu danışmanlığında hazırladığı “Ord. Prof. Dr. Sadi Irmak’ın Türk Tıbbı ve Kültürüne Katkıları” adlı tezi ile 1999 yılında “Ph.D.” derecesi aldı. 2000 yılında Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği’nin ilk kez verdiği “Hasta Haklarına Hizmet” plaketine layık bulundu.   2004 yılında Tıp Tarihi ve Etik bilim dalında “Doçent”, 2012 yılında “Profesör” ünvanı aldı.

Bir çoğu Almanca dergi bilimsel dergi ve kitaplarda yayınlanmış araştırmalarında 1933 Üniversite Reformu ve mülteci bilim adamları ve terminal dönem hastalarına insancıl yaklaşım ağırlık merkezini oluşturmaktadır.  

International Society of History of Medicine, Verein für Sozialgeschichte der Medizin, Türk Tıp Tarihi Kurumu, Tıp Etiği, Tıp Hukuku ve Tıp Tarihi Derneği üyesidir. Tıp Etiği, Tıp Hukuku ve Tıp Tarihi Derneği'nde 3 dönem Yönetim Kurulu Üyeliği ve bir dönem Başkanlık yapmıştır. Tıp Etiği, Tıp Hukuku ve Tıp Tarihi Derneği'nin 2008 yılından beri yayınlanmakta olan yayın organı Türk Tıp Etiği, Tıp Hukuku ve Tıp Tarihi Araştırmaları Yıllığı'nın editörüdür.

2013 yılında Almanya Erfurt Bilimler Akademisi'nde (Akademie gemeinnütziger Wissenschaften zu Erfurt) Sosyal Bilimler alanında üyeliğine kabul edilmiştir (http://www.akademie-erfurt.de/Akademie-Erfurt/wb/pages/mitglieder/mitglieder.php).

1998 yılından bu yana İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Tıp Tarihi Anabilim Dalında görev yapmaktadır. Evli ve iki hekim annesidir.

Contact

Email
arinn@istanbul.edu.tr
Web Page
http://aves.istanbul.edu.tr/1225/
Office Phone
+90 212 414 2000 Extension: 32335
Office
İstanbul Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik ABD Hulusi Behçet Kütüphanesi İngilizce Tıp Kampüsü
Address
İstanbul Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik ABD Hulusi Behçet Kütüphanesi İngilizce Tıp Kampüsü 34093 Fatih Istanbul TURKEY