Genel Bilgiler

Biyografi

Bedia Demiriş İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Latin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında Profesör kadrosunda görevlidir. 

İstanbul'da 1962 yılında doğdu. Lisans derecesini 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Latin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalından aldı. Yüksek Lisans derecesini 1987 yılında ve Doktora derecesini 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalından aldı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Latin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında 1984 yılında araştırma görevlisi olarak akademik kariyerine başladı.  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Latin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında 1993'te Yardımcı Doçentlik kadrosuna, 1998'de Doçentlik kadrosuna, 2007'de Profesörlük kadrosuna atandı. 

İlgi ve araştırma alanları Latin Edebiyatında düzyazı, özellikle antik çağ tarih yazıcılığı, Latin paleografisi ve metin eleştirisi, Klasik Filolojinin tarihi, Latin gramerinin tarihsel gelişimi ve antikça gramer teorileri, konularından oluşmaktadır. 

1995 Yılından beri Türk Eskiçağ Bilimleri Enstitüsünün asli üyesidir. 2012 yılında Symbolae Philologorum Posnaniensium Graecae et Latinae (Poznan, Adam Mickiewicz University) dergisinde hakemlik yapmıştır.

1993 yılından beri Latince Gramer, Latinceden Türkçeye çeviri, Roma tarih yazıcılığı, metin eleştirisi konularında lisans ve lisans üstü programlarda ders vermektedir. 

Kurum Bilgileri

Birim
Edebiyat Fakültesi
Bölüm
Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü
Ana Bilim Dalı
Latin Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı

İletişim

E-posta
bdemiris@istanbul.edu.tr
Web Sayfası
http://aves.istanbul.edu.tr/bdemiris/
İş Telefonu
+90 212 455 5700 Dahili: 15859
Ofis
İ. Ü. Edebiyat Fakültesi 3. Kat C Blok 14