General Information

Institutional Information: Devlet Konservatuvarı, Müzikoloji Bölümü, Department Of Traditional And Modal Musics
Research Areas: Social Sciences and Humanities, Philosophy, Sociology, General Sociology and Methodology, Social Strafication and Mobility, Art, Music, Classial Turkish Music, Folklore and Musicology

Metrics

Publication

69

Thesis Advisory

2

Open Access

3
UN Sustainable Development Goals

Biography

1980 yılında İstanbul’da doğdu. 2003 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler ve Ses Eğitimi bölümlerini kazandı. 2004 yılında kurdukları “3dem Ud Trio” isimli grubun Geç adlı bir albümü bulunmaktadır. İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Müziği Yüksek Lisans programını 2011 yılında "Şerif Muhiddin Targan'ın Ud Tekniğine Katkısı: 6 Ud Taksiminin Analizi” başlıklı tezini hazırlayarak tamamladı. 2009 yılının Haziran ayında Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bulunan Holy-Spirit Üniversitesi, Kaslik (USEK) ve Arap Müzik Akademisi tarafından düzenlenen uluslararası ud yarışmasında dünya ikincisi oldu. Mısır, Cezayir, Libya ve Tunus’ta konserlere katıldı. 2009 yılı başında Avrupa Birliği MELT (Migration in Europe and Local Tradition) projesi kapsamında Almanya, İtalya gibi ülkelerde Türkiye’yi temsil etti. 2011’de Aşkın Ensemble ile Almanya Lüneburg Heide Musikfestival’ine katıldı. 2014’te Mayıs ayında UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun davetiyle Paris’te UNESCO binasında gerçekleştirilen konserde Göksel Baktagir’e uduyla eşlik etti. Doktorasını İTÜ SBE Müzikoloji ve Müzik Teorisi programında Osmanlı’dan Cumhuriyete Geçiş Sürecinde Modernleşme, Bireyselleşme ve Virtüozite İlişkisi: Şerif Muhiddin Targan” başlıklı teziyle 2016’da tamamladı. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok sempozyumda yer alan Işıktaş’ın bilimsel çalışmaları müzik sosyolojisi, modernleşmenin müziğe etkisi, Frankfurt Okulu ve Osmanlı/Türk müziğinin değişim süreçleri gibi konular üzerinde yoğunlaşmaktadır. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü, Geleneksel ve Modal Müzikler Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesidir.

Eserleri:

Harflerin ve Seslerin Ruhundaki Seyyahlar: Mehmed Âkif Ersoy ve Şerif Muhiddin Targan, İdeal Kültür Yayıncılık, İstanbul, 2017.

Türkiye Yazarlar Birliği, (TYB) 2018, “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri” biyografi dalında ödül kazanan kitabı: “Peygamber’in Dâhi Torunu: Şerif Muhiddin Targan, Modernleşme, Bireyselleşme, Virtüozite”, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, İstanbul, 2018.

Boğaziçi'nin Büyülü Sesi: Denizkızı Eftalya, Dönemi, Yaşamı ve Çevresi, İletişim Yayınları, İstanbul, 2023.

Contact

Email
bilen.isiktas@istanbul.edu.tr
Web Page
http://aves.istanbul.edu.tr/40647/
Office Phone
+90 216 338 1832
Office
No: 1
Address
İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Gülsuyu Mahallesi, Fevzi Çakmak Caddesi, Sarmaşıklar Sokak, No: 5 - Maltepe - İstanbul.