Genel Bilgiler

Biyografi

1980 yılında İstanbul’da doğdu. 2003 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler ve Ses Eğitimi bölümlerini kazandı. 2004 yılında Bekir Şahin Baloğlu ve Sami Dural ile birlikte kurduğu “3dem Ud Trio” isimli grubun Geç adlı bir albümü bulunmaktadır. İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Müziği Yüksek Lisans programını 2011 yılında "Şerif Muhiddin Targan'ın Ud Tekniğine Katkısı: 6 Ud Taksiminin Analizi” başlıklı tezini hazırlayarak tamamladı. 2009 yılının Haziran ayında Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bulunan Holy-Spirit Üniversitesi, Kaslik (USEK) ve Arap Müzik Akademisi tarafından düzenlenen uluslararası ud yarışmasında dünya ikincisi oldu. Mısır, Cezayir, Libya ve Tunus’ta konserlere katıldı. 2009 yılı başında Avrupa Birliği MELT (Migration in Europe and Local Tradition) projesi kapsamında Almanya, İtalya gibi ülkelerde Türkiye’yi temsil etti. 2011’de Aşkın Ensemble ile Almanya Lüneburg Heide Musikfestival’ine katıldı. 2014’te Mayıs ayında UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun davetiyle Paris’te UNESCO binasında gerçekleştirilen konserde Göksel Baktagir’e uduyla eşlik etti. Doktorasını İTÜ SBE Müzikoloji ve Müzik Teorisi programında Osmanlı’dan Cumhuriyete Geçiş Sürecinde Modernleşme, Bireyselleşme ve Virtüozite İlişkisi: Şerif Muhiddin Targan” başlıklı teziyle 2016’da tamamladı. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok sempozyumda yer alan Işıktaş’ın bilimsel çalışmaları müzik sosyolojisi, modernleşmenin müziğe etkisi, Frankfurt Okulu ve Osmanlı/Türk müziğinin değişim süreçleri gibi konular üzerinde yoğunlaşmaktadır. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü, Geleneksel ve Modal Müzikler Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesidir.

Eserleri:

Harflerin ve Seslerin Ruhundaki Seyyahlar: Mehmed Âkif Ersoy ve Şerif Muhiddin Targan, İdeal Kültür Yayıncılık, İstanbul, 2017.

Türkiye Yazarlar Birliği, (TYB) 2018, “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri” biyografi dalında ödül kazanan kitabı: “Peygamber’in Dâhi Torunu: Şerif Muhiddin Targan, Modernleşme, Bireyselleşme, Virtüozite”, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, İstanbul, 2018.

Kurum Bilgileri

Birim
Devlet Konservatuvarı
Bölüm
Müzikoloji Bölümü
Ana Bilim Dalı
Geleneksel ve Modal Müzikler Ana Bilim Dalı

İletişim

E-posta
bilen.isiktas@istanbul.edu.tr
Web Sayfası
http://aves.istanbul.edu.tr/40647/
İş Telefonu
+90 216 345 1679
Ofis
No: 1
Posta Adresi
İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Rıhtım Caddesi, No:1 34710 Kadıköy- İSTANBUL