Genel Bilgiler

Biyografi

Prof. Dr. Ekrem Aydıner, Ankara Üniversitesi Fizik Bölümü'nden mezun oldu. Doktorasını Çukurova Üniversitesi Fizik Bölümü'nde tamamladı. Çukurova Üniversitesi, Feza Gürsey Enstitüsü, Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi gibi seçkin üniversite ve araştırma enstitülerinde görev yaptı. 

Profesör Aydıner; Parçacık Fiziği, Kozmoloji, Karmaşık Sistemler, Beyin Dinamiği, Psikiyatrik Hastalıkların Modellenmesi, Epilepsi, Kuantum Teknolojileri, Kaos Teorisi, Faz Geçişleri, Ekonomi Fiziği, Sosyo-Fizik, Biyolojik Sistemlerin Modellenmesi, Düşük Sıcaklık Fiziği ve Yoğun Madde Fiziği alanlarında araştırmalarına devam etmektedir. 

Alanında öncü çalışmalar yapan ve dünyaca üne sahip Profesör Aydıner 2018 yılında Kaotik Evren Teorisi olarak bilinen bir alternatif kozmoloji teorisi önerdi. Önerdiği teori tüm dünyada geniş bir ilgi uyandırdı. Makalesi 2019 yılında dünyada en çok okunan fizik makalesi oldu. İlgili makale şimdiye kadar 13 bin üzerinde okuma aldı. Ayrıca, makale yaklaşık 16 milyon makale içerisinde en çok ilgi gören %3 lük dilimde yer almayı başarmıştır.

Ülkemizde seçkin bilim insanlarına verilen Sedat Simavi Ödülü ile onurlandırılan Profesör Aydıner çalışmalarına halen İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümünde devam etmektedir. 


Kurum Bilgileri

Birim
Fen Fakültesi
Bölüm
Fizik Bölümü
Ana Bilim Dalı
Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Ana Bilim Dalı

İletişim

E-posta
ekrem.aydiner@istanbul.edu.tr
Diğer E-posta
aydiner.ekrem@gmail.com
Web Sayfası
http://aves.istanbul.edu.tr/ekrem.aydiner/
İş Telefonu
+90 212 455 5700 Dahili: 15177
Fax Telefonu
+90 212 455 5855
Ofis
Fizik Bölümü D Blok 210
Posta Adresi
İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Vezneciler İstanbul