General Information

Institutional Information: Devlet Konservatuvarı, Sahne Sanatları Bölümü, Opera Art Department
Research Areas: Performing Arts

Biography

Sitare Bilge –

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden onur derecesiyle mezun oldu. Yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera (Müzikal Tiyatro alanında) Bölümü’nde tamamladı. Sanatta Yeterliğine yine İstanbul Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde devam etmektedir. Yurtdışında “Musical Theatre Singing/ Acting/ Dancing”- “Teaching Musical Theatre”- “Breath, Voice and Movement”- “Movement in Theatre” gibi bir çok atölye çalışmasına katıldı. Halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve Tiyatro, Müzikal Tiyatro, Opera ve Caz Bölümlerinde “Sahne”, “Ses ve Konuşma”, “Şarkı ve Oyunculuk”, “Vokal Teknikleri ve Ses Eğitimi” ve “Şan Teknikleri” derslerini yürütmektedir.

 

Profesyonel tiyatro yaşamına 2005'te, henüz öğrenciyken Tiyatro Kedi'de Garsongs Cabaret ile başladı ve ertesi sezon Casablanca Müzikali'nde Edith, 2008'de ise İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda Bir Şehnaz Oyun’da Sumru rolü ile sahneye çıktı. Bu süre zarfında çeşitli TV dizilerinde ve reklam filmlerinde oyuncu olarak çalıştı, çeşitli Disney filmlerindeki şarkıları seslendirdi, Enbe orkestrasında solistlik yaptı. 2009 yılında, İÜDK Müzikal Tiyatro Bölümü için, İBB Şehir Tiyatroları Genç Günler'de Türkiye’de ilk defa “Grease” ve 2011'de “Notre Dame de Paris” müzikallerini Türkçeye çevirerek sahneye koydu. 2011, 2012, 2013 yıllarında, QNB Finansbank Finclub Oyuncuları için Movie Musicals’ı, 2014’te Hisseli Harikalar Kumpanyası’nı, 2015’te Damdaki Kemancı müzikalini sahneye koyarak bu oyunla Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde En İyi Kurum Tiyatrosu ödülünü aldı. Yine aynı topluluk için, 2016’da Lüküs Hayat Opereti’ni, 2017’de Keşanlı Ali Destanı’nı, 2018’de Fosforlu Cevriye’yi ve 2019’da da Yedi Kocalı Hürmüz müzikallerini sahneye koydu. 

2016-2018 yılları arasında İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda Gulyabani Müzikali’nde başrol oynadı. 

 

2017’de grup lideri olarak Avrupa’nın 10 ülkesinden farklı disiplinlerden sanatçılardan oluşan Roots&Routes Experince 2017 projesine kabul edildi. Bu proje kapsamında, Almanya Köln’de yaratıcı ekipte bulunup, kendi bestesi ile sahneye çıkarak, 226 uluslararası proje içinden “Young Europe Award”a layık görüldü. Kariyer çalışmalarına, özellikle kültürler arası projeler üretmek ve sahneye koymak üzere devam etmektedir.