General Information

Institutional Information: Devlet Konservatuvarı, Sahne Sanatları Bölümü, Opera Art Department
Research Areas: Performing Arts

Metrics

Publication

1

Biography

Sitare Bilge –

Liseyi Nişantaşı Anadolu Lisesi’nde (EHS) tamamlayan Sitare Bilge, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden onur derecesiyle mezun oldu. Eş zamanlı olarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikal Tiyatro Bölümü’nü de bitirerek, yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü’nde tamamladı. Sanatta Yeterliğine ise, yine İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde devam etti. 2008 yılından itibaren aynı kurumda öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Tiyatro, Müzikal Tiyatro, Opera ve Caz Bölümlerinde ‘Vokal Teknikleri ve Ses Eğitimi’, ‘Şan Teknikleri’, ‘Sahne’, ‘Oyunculuk’, ‘Oyun Çalışma’ ve ‘Prodüksiyon Uygulama’ derslerini yürütmektedir.

 

İlk uluslararası sahne deneyimini, Türkiye’yi 2002 Eurovision Şarkı Yarışması’nda vokal olarak temsil ederek yaşadı. Profesyonel tiyatro yaşamına ise 2005'te, henüz öğrenciyken Tiyatro Kedi Garsongs Cabaret ile başladı ve ertesi sezon Casablanca Müzikali'nde Edith, 2008'de ise İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda Bir Şehnaz Oyun’da Sumru rolü ile sahneye çıktı. 2009 yılında Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda Rock Musicals konserinde solist olarak yer aldı. Bu süre zarfında çeşitli Disney filmlerinin Türkçe şarkılarını seslendirdi ve Enbe Orkestrası ile Türkiye’nin pek çok önemli sahnesinde solistlik yaptı. 2012 yılında CRR Konser Salonu’nda Film Müzikalleri projesinde solist olarak yer aldı.  2009 yılında, İÜDK Müzikal Tiyatro Bölümü için, İBB Şehir Tiyatroları Genç Günler'de Türkiye’de ilk defa Grease ve 2011'de Notre Dame de Paris müzikallerini Türkçeye çevirerek sahneye koydu. 2017 yılında yine bölüm öğrencileri ile İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 100. Yıl kutlamaları kapsamında Lüküs Hayat Opereti’ni ve 2019 yılında Damdaki Kemancı müzikalini yönetti. 2011, 2012, 2013 yıllarında, QNB Finansbank Finclub Oyuncuları için Movie Musicals’ı, 2014’te Hisseli Harikalar Kumpanyası’nı, 2015’te Damdaki Kemancı müzikalini sahneye koyarak bu oyunla Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde En İyi Kurum Tiyatrosu Ödülü’nü aldı. Yine aynı topluluk için, 2016’da Lüküs Hayat Opereti’ni, 2017’de Keşanlı Ali Destanı’nı, 2018’de Fosforlu Cevriye’yi ve 2019’da da Yedi Kocalı Hürmüz eserlerini sahneye koydu. 2021 yılında ise Karışık Kaset adlı konser projesini yönetti. 

 

2016-2018 yılları arasında İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda Gulyabani Müzikali’nin başrolünde oynadı. 2022’de Haldun Dormen’in yönettiği Broadway’den İstanbul’a Müzikaller projesinde solist olarak yer aldı.

 

Yurtdışında ‘Musical Theatre Singing/ Acting/ Dancing’- ‘Teaching Musical Theatre’- ‘Breath, Voice and Movement’- ‘Movement in Theatre’ gibi bir çok atölye çalışmasına katıldı. 2017’de grup lideri olarak Avrupa’nın 10 ülkesinden farklı disiplinlerden sanatçılardan oluşan Roots&Routes Experince 2017 projesine kabul edildi. Bu proje kapsamında, Almanya Köln’de yaratıcı ekipte bulunup, şarkı sözleri ve bestesi kendisine ait parçayla sahneye çıkarak, 226 uluslararası proje içinden ‘Young Europe Award’a layık görüldü. Kariyer çalışmalarına, özellikle kültürlerarası projeler üretmek ve sahneye koymak üzere devam etmektedir.