General Information

Biography

                Suat Karahan 1972 yılında İstanbul’da doğdu. Bağlarbaşı İlköğretim Okulunu bitirdikten sonra 1986 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitimi Bölümünü kazandı.1996 yılında mezun olduğu Ortaokul, Lise ve Lisans eğitimini içeren 11 Yıllık süreç içersinde çok değerli hocalardan ders aldı. Bu isimlerden bazıları;

           

Nida Tüfekçi, Yücel Paşmakçı, Yavuz Top, Cihangir Terzi, İrfan Kurt, Süleyman Şenel, Kamil Özler, Ümit Tunak, Emel Çelebioğlu’dur.

 

2001 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvar’ında Kadrolu Araştırma Görevlisi olarak Müzikoloji bölümünde göreve başladı. Burada 2004-2006 yıllarında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

 

Karahan, öğrenciliğinden bu yana Yurt içinde ve Yurt dışında birçok önemli konserde bağlama sanatçısı olarak görev almıştır. Amerikalı Jazz Grup, Brooklyn Funk Essentials ile Sentez Jazz albümü ve İstanbul Jazz Günlerinde konserler, Amerika’da 7 ayrı eyalette konser, Almanya ve İspanya’da konserler, Cemal Reşit Rey, Atatürk Kültür Merkezi gibi birçok ortamlarda konserler vermiş olup,  albüm yönetmenliği ve albümlerde eşlik bunlardan bazılarıdır.

 

 

Karahan, halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvar’ında Yarı Zamanlı Türk Müziği Bölümü Sorumlusu, Türk Halk Müziği Topluluğu Bağlama Sanatçısı ve Müzikoloji bölümünde görevine devam etmektedir.