General Information

Institutional Information: Devlet Konservatuvarı, Müzik Bölümü, Piano Art Department

Metrics

Publication

1

Biography

Zümrüt Alieva 1965 yılında Rusya’nın Soçi şehrinde doğmuştur. 6 yaşında şehrin müzik okulunda piyano eğitimine İnkina Natalia ile başlamıştır. 1979 yılında müzik okulundan üstün başarı ile mezun olmuştur. Daha sonra Asef Zeynallı Müzik Koleji’ne girmeye hak kazanarak Zenfira Gulieva’nın öğrencisi olarak eğitimine devam etmiştir. 


1985’te Azerbaycan'ın Bakü şehrinde yapılan ''En İyi Piyanist'' piyano yarışmasında 1.’lik ödülünü kazanmıştır. Aynı yıl Asef Zeynallı Müzik Koleji'ni en iyi dereceyle bitirerek kırmızı diplomasını almıştır. 1985 yılında Azerbaycan Devlet Senfoni Orkestrası ile Faik Mustafayev yönetiminde S.Prokofiev’in 2. Piyano Konçertosu’nu seslendirmiştir.


1985 yılında eğitimine Azerbaycan Devlet Konservatuar’ında devam ederek Prof. Dr. Feride Gulieva’nın öğrencisi olmuştur. 1990 yılında eğitimini başarıyla tamamlayarak mezun olmuştur. 1992 yılında Azerbaycan Devlet Konservatuarı'nda yüksek lisansını tamamlayıp 1996 yılına kadar öğretim üyeliği yapmıştır. Bu süreç içerisinde Polonya, İsrail, Macaristan ve Bulgaristan da festivallere katılıp birçok sanatçıyla birlikte oda müziği ve solo konserler vermiştir. 1995 yılında Azerbaycan Opera ve Bale Senfoni Orkestrası ile Rauf Abdullayev yönetiminde S.Rachmaninov’un 3.Piyano Konçertosu’nu seslendirmiştir. 


1996 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda korrepetisyon hocalığı yapmaya başlamıştır. 2008 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda ikinci yüksek lisansını tamamlamıştır. 2017 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda sanatta yeterliliğini tamamlamıştır. 2019 yılı itibariyle Doktor Öğretim Üyesi olarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda görevine devam etmektedir. Bu süreç içerisinde Bulgaristan, Türkiye, İsrail, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Hollanda, Gürcistan, İsviçre, Belçika, Macaristan, Bosna, Rusya, Japonya’da solo ve oda müziği konserlerine devam etmektedir.