General Information

Institutional Information: Communication Faculty, Radio, Television And Cinema Department, Department Of Cinema
Research Areas: Social Sciences and Humanities, Mass Communications and Mass Media

Metrics

Publication

33

Project

1

Thesis Advisory

19

Open Access

1

Biography

Prof. Dr. Şükrü Sim

1994 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı yıl İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünde yüksek lisans programına girdi.   “Türkiye de Sinema Filmleri ve Sansür” çalışmasıyla 1996 yılında yüksek lisansını bitirdi.  Yine aynı yıl içinde Yüksek lisansını tamamladığı İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktora programına kayıt yapmaya hak kazandı.

1994- 2000 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 

2001-2003 tarihleri arasında eğitim/araştırma amaçlı İngiltere de bulundu. 2003’te İngiltere’den döndü ve İstanbul üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünde araştırma görevlisi oldu.

“Türkiye de Özel Televizyon Yayıncılığı ve RTÜK Olgusu” isimli doktora tezini, yurt içi ve yurt dışı çalışmaları nedeniyle ancak 2006 yılında tamamlayabildi.

2007 yılında yardımcı doçent, 2013 yılında da doçent unvanını aldı. 2020 yılında ise Profesör unvanını aldı.

Medya ve sinema üzerine yayınlanmış çeşitli bildiri ve makaleleri yanı sıra, TRT Belgeselde yayınlanan “Su Medeniyeti İstanbul” ve “Şiirsel Kent Mardin” isimli iki tane belgeseli bulunmaktadır. Ayrıca, “Şiirsel Kent Mardin” isimli belgeseliyle, Kültür Bakanlığı’nın desteklediği 7. İstanbul Uluslararası Çevre Film Festivalinde ikincilik ödülü aldı.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında; Film Eleştirisi, Film yapımı ve Yönetmenliği, Film Okumaları, Türk Sinema Tarihi, Sinemada Edebiyat Uyarlamaları, Sinemaya Giriş derslerini vermeye ve akademik çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir.   

Ayrıca Aralık 2017'den beri Sinema Destekleme Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir.

Contact

Email
sukrusim@istanbul.edu.tr
Web Page
http://aves.istanbul.edu.tr/sukrusim/
Office Phone
+90 212 440 0000 Extension: 12605
Fax Phone
+90 212 440 0316
Office
İletişim Fakültesi, Kapı No: 30
Address
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Kaptanı Derya İbrahim Paşa Sokak 34116 Beyazıt – İstanbul