General Information

Institutional Information: School Of Business, Department Of Business Administration, Department Of Marketing
Research Areas: Social Sciences and Humanities, Management, Marketing

Metrics

Publication

82

Citation (WoS)

121

H-Index (WoS)

6

Citation (Scopus)

141

H-Index (Scopus)

7

Project

13

Thesis Advisory

22

Open Access

10
UN Sustainable Development Goals

Biography

Prof. Dr. Abdullah Okumuş, 1973 yılında İstanbul Bayrampaşa’da doğdu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl, İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Fakültesi, İşletme Bilim Dalı’nda Yüksek Lisans programına başladı. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi, Pazarlama Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başlayan Okumuş, aynı fakülte bünyesinde yüksek lisans ve doktora tezlerini tamamladı. Bir yıl süre ile Kanada’nın Brock Üniversitesi’nde doktora tez konusu ile ilgili çalışmalarda bulundu. Ocak 2009’da Doçent, Haziran 2014’te Profesör oldu.

Okumuş, 2015-2023 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi’nde Dekan olarak görev yaptı. 2015-2023 yılları arasında İÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Akıllı Ulaşım Sistemleri Anabilim Dalı Başkanlığı ve İÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Ulaştırma ve Lojistik Anabilim Dalı Başkanlığı görevlerini yürüttü. Okumuş, 2010-2014 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Dekan Yardımcısı, 2010-2015 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezi Müdür Yardımcısı olarak da görev yaptı. İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nde İşletme, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Perakendecilik ve Mağaza Yönetimi lisans ve ön lisans programlarında değişik dönemlerde Program Başkanlığı görevlerini yürüttü. Ayrıca, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Fakülte Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, KOSGEB Proje Değerleme Kurulu Üyeliği, İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ve İstanbul Üniversitesi Teknokent’te Danışma Kurulu üyeliklerinde bulundu. Okumuş, görev yaptığı yöneticilik süreçlerinde Ulaştırma ve Lojistik Fakültesinin (AQAS) uluslararası akreditasyona sahip olmasına, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarının hayata geçirilmesine, pek çok ulusal ve uluslararası kongrelerin düzenlenmesine liderlik etti, değişik birimlere bağlı pek çok projelerde, eğitimlerde koordinatörlük görevlerinde bulundu. 

Ulusal ve uluslararası kitap ve kitap bölümü, çok sayıda, etki faktörü yüksek dergilerde uluslararası ve ulusal makaleler, bildiriler yayınlayan ve çeşitli dergilerde editörlük ve yardımcı editörlük görevlerini yerine getiren Okumuş, birçok ulusal ve uluslararası derginin hakem kurullarında da yer almaktadır.

Okumuş, İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi İşletme Program Başkanlığı, ÖSYM 5. Bölge Koordinatörlüğü, İÜ Uluslararası Öğrenci Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetimi Kurulu üyeliği, İÜ Sosyal Sorumluluk Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliği ve pek çok komisyon üyeliği görevlerini yürütmektedir. Okumuş, bu görevlerinin yanında çeşitli kamu ve özel sektör işletmelerinde pazar araştırmaları, kamuoyu araştırmaları, sosyal doku araştırmaları, marka yönetimi, stratejik pazarlama planı, pazarlama ve satış konularında eğitim vermekte ve danışmanlık yapmaktadır.

Okumuş evli, bir erkek ve bir kız çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce, arnavutça ve temel seviyede makedonca bilmektedir.

 


 


Contact

Email
okumus@istanbul.edu.tr
Web Page
http://www.abdullahokumus.com
Office Phone
+90 212 473 7070 Extension: 18268
Office
Pazarlama Anabilim Dalı
Address
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Pazarlama Anabilim Dalı Avcılar Kampüsü 34320, Avcılar/İstanbul